İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Probiyotik Nedir, Ne İşe Yarar?

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi ile ilişkilendirilen besinlerdir. Probiyotiklerin tarihi, Yunanlılar ve Romalılar tarafından tüketimleri tavsiye edilen ve iyi bilinen peynir ve fermente ürünlerin ilk kullanımına dayanmaktadır. Sütlü gıdaların fermantasyonu, gıdaların korunması için en eski tekniklerden biridir.

Sindirim ve bağışıklık destekleyici C vitamini takviyelerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Bazı bakterilerin oynadığı yararlı rolün özgün modern hipotezi ilk olarak Rus bilim insanı ve Nobel ödüllü Elie Metchnikoff tarafından bulunmuştur. 1907'de normal bağırsak mikrobiyotasının bir parçası olan clostridia gibi proteolitik bakterilerin, proteinlerin sindiriminden fenoller, indoller ve amonyak içeren toksik maddeleri ürettikleri bulundu.

Probiyotik Faydaları

Probiyotik yararları hakkında Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında aşağıdaki şekilde açıklama olması sebebi ile probiyotiğin faydaları şu şekilde listelenmektedir (1);

Prebiyotik bileşen       

“Bu gıda prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. ”

- Gıdadaki prebiyotik bileşen miktarının, en az 1,25 g/porsiyon,  en fazla 3,75 g/porsiyon olması gerekir.

- Beklenen etkinin görülebilmesi için prebiyotik bileşen tüketiminin en az 5 g/gün olması gerektiği gıdanın etiketinde belirtilir.

Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonu

“Bu gıda prebiyotik bileşen içerir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. ”

Devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek gıdaları için:

- Bu beyan, sadece 6 aydan itibaren önerilen devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek gıdaları için geçerlidir.

- Prebiyotik bileşen tüketiminin 8 g/gün’ü aşmaması gerektiği gıdanın etiketinde belirtilir.

Devam formülleri için:

- Prebiyotik bileşen miktarının en az 0,6 g/100 kcal ve en çok 1,2 g/100 kcal olması gerekir.

Bebek ve küçük çocuk ek gıdaları için:

- Prebiyotik bileşen miktarının en az 0,6 g/100 kcal olması gerekir.

 (1)Bu sütunda yer alan bilgiler beyan olarak kullanılmaz. Sadece ‘Beyan’ sütununda yer alan ibareler beyan koşuluyla birlikte beyan olarak kullanılır.

Sindirim ile ilgili bir diğer takviye olan bira mayası hakkında bilgi edinmek içinBira Mayası Nedir, Nasıl Kullanılır?makalesine göz atabilirsiniz.

Probiyotik Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, uygulamada probiyotik canlı olmalıdır. Bilimsel literatürdeki kaygılardan biri, spesifik çalışmalar için gözlemlenen geniş bir sonuç üzerinde canlılık ve tekrarlanabilirlik, ayrıca kullanım ve depolama sırasında canlılık ve stabilite ile en sonunda mide asitlerinde ve daha sonrasında hayatta kalma becerisinde yatmaktadır.

İkinci olarak, probiyotik hedef konakçıda kontrollü bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Sağlam bilimsel kanıtlarla doğru tanımlanması, probiyotik etkisinin doğru belirlenmesi ve değerlendirilmesi için önemli bir unsurdur. Bu yön, bilimsel ve endüstriyel araştırmalar için büyük bir zorluğu temsil etmektedir, çünkü probiyotik kullanımı ve uygulama tarzı gibi çeşitli zorluklar ortaya çıkmaktadır.

Üçüncü olarak, probiyotik aday, taksonomik olarak tanımlanmış bir mikrop veya mikropların (cins, tür ve gerinim seviyesi) kombinasyonu olmalıdır. Genellikle probiyotiklerin çoğunun aynı cins veya türdeki diğer probiyotiklere dönüştürülemeyeceği kabul edilmektedir. Bu, durumun kesin bir şekilde tanımlanması, yani test edilen mikroorganizmanın genotipik ve fenotipik karakterizasyonu açısından önem arz etmektedir.

Soğuk içecekler için tatlandırıcı olarak kullanılan agave şurubunun ne olduğunu hakkında bilgi edinmek içinAgave Şurubu Nedir, Nasıl Kullanılır? makalesine de göz atabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli bir biçimde kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza ya da konunun uzmanı bir kişiye danışarak tüketmeniz tavsiye edilir!

Paylaş
Editörün Sizin İçin Seçtikleri

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top