İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir? | Vitaminler

Kara Mürver Nedir?

Sambucus latince adı ile bilinen kara mürver, Adoxaceae familyasına ait çiçekli bitki cinsidir. Bu familyaya ait çeşitli türlere yaygın olarak mürver veya mürver meyvesi denir. Bu bitki son yıllarda c vitamini ve multivitamin gibi takviyelere sıkça eklenmektedir. Yurt dışında daha çok elderberry adı ile bilinse de ülkemizde sambucus nigra ve kara mürver olarak tanınır.

Kara mürver çiçeği yaprakları 5-9 yaprakçıktan (nadiren 3 veya 11) meydana gelir. Her yaprak 5–30 cm uzunluğundadır ve tırtıklı kenar boşluklarına sahiptir. Kara mürver bitkisi, ilkbaharın sonlarında küçük beyaz veya krem rengi çiçeklerden oluşan büyük kümeler halinde çiçek açar. Bu çiçekler daha sonra küçük siyah, mavi-siyah veya kırmızı meyveler (nadiren sarı veya beyaz) halinde tomurcuklanırlar.

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar mürverin geleneksel tıpta kullanımı yüzyıllar boyunca devam ediyor olsa da, bu tür uygulamaların herhangi bir fayda sağladığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Kara mürver faydaları içeriğinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini gibi önemli besinlerden gelmektedir. C vitamini bağışıklık sistemi, cilt sağlığı ve enerji metabolizması başta olmak üzere birçok açıdan fayda sağlayabilir. Kara mürver ekstresi ürünlerine genellikle C vitamini içeriğini destekleyecek çinko gibi mineraller eklenmektedir.

Kara mürver (sambucus) takviyeleri ile bağışıklığını destekle.

Kara mürver antioksidan etkileri sayesinde vücuttaki oksidatif stresi azaltıp buna bağlı gelişebilecek hastalık riskini azaltabilir. Bazı çalışmalar kara mürver antioksidanlarının berry ailesindeki diğer meyvelere göre en etkili olanı olduğunu göstermektedir (1, 2).

Kara mürver ayrıca harika bir lif kaynağıdır. 100 gr kara mürverde 7 gr lif bulunmaktadır. Bu sayede sindirim sistemi için de önemli bir yiyecektir (3).

Kara Mürver Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Kara mürver çiçeği, tarih boyunca en çok kullanılan ve antik çağlarda da şifalı olduğuna inanılan bitkilerden biridir. Geleneksel olarak, Yerli Amerikalılar mürver ekstresini tedavi amaçlı olarak sık sık kullanmışlardır. Eski Mısırlılar ise genellikle kozmetik amaçlar için kara mürver bitkisini sıkça kullanmışlardır. Halen Avrupa'nın birçok yerinde insanlar kişisel kullanımları için bu meyveyi toplamakta ve tüketmektedir.

Ayrıca bu bitki, kara mürver kurusu olarak yenilebilir, kara mürver çayı olarak içilebilir ya da kara mürver özütü ile yapılmış ürünler kullanılarak tüketilebilir. Ancak bitkinin çiğ meyveleri, kabuğu ve yaprakları zehirli olabildiğinden hangi dozda tüketilmesi gerektiği bilinmeli ve pişirilerek tüketilmelidir.

Kara mürver (sambucus) takviyeleri ile bağışıklığını destekle.

Sıkça Sorulan Sorular

Kara Mürver Nasıl Tüketilir?

Mürver bitkisinin pişmemiş meyveleri, yaprakları, kabuğu ve kökleri, bulantı, kusma ve ishale neden olabilen lektin kimyasallarını içerir. Bu nedenle tüketilebilmesi için ısıl işlemden geçmesi (kaynatılması, pişirilmesi, çayının yapılması yada şurubunun hazırlanması) gerekir.

Kara Mürver Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Kara mürver şurubu, kara mürver meyvesinden üretilir. Kara mürver, antioksidanlar, lifler ve c vitamini gibi birçok besin içerir, düşük kalorilidir. 100 gram taze kara mürver 73 kalori, 18.4 gram karbonhidrat ve her biri 1 gramdan az yağ ve protein içerir.

Kara mürver özünün, grip virüsünün neden olduğu semptomların uzunluğunu ve şiddetini azalttığı düşünülmektedir. Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha büyük ölçekli çalışmalar yapılması gerekir. Kara mürverin, kolesterol, ürik asit ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi etkileri hayvanlar üzerindeki araştırmalarda görülmüş olsa da insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kara mürverin bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir; zararlı bakterilerle savaşır, bağışıklık sistemini destekleyebilir, UV radyasyonuna karşı koruyabilir, idrarı artırabilir, bazı antidepresan özellikler gösterebilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 3.10.2022
Yayınlanma Tarihi : 23.03.2020
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top