İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir?

Ginseng son yıllarda gıda takviyelerinde sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Yüzyıllardır geleneksel Çin kültüründe önemli bir yere sahiptir (1). Araliaceae familyasındaki Panax cinsine ait, yavaş büyüyen ve çok yıllık bir bitki türü olan Ginseng, ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak üç şekilde sınıflandırılabilir; taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng. Kırmızı ginseng en çok bilinen çeşitlerdendir.

Ginseng kazık kök yapıda bir bitkidir. Taze ginseng 4 yıl veya daha önce hasat edilirken, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında hasat edilir ve kırmızı ginseng 6 veya daha fazla yıl sonra hasat edilir. Bu bitkinin birçok türü vardır ama en popüleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengidir (Panax ginseng). Bu ginseng türlerinin besin değerleri birbirinden farklı değildir. Panax ginseng gıda takviyeleri içerisinde de sık kullanılmaktadır.

Antioksidan etkilere sahip ginseng takviyeleri fiyat ve içeriklerini incele.

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginsengin içerdiği iki önemli bileşik olan ginsenosidler ve gintonin ile sağlık açısından kanıtlanmış faydaları şu şekildedir (2):

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng kökü genellikle kurutulmuş formda kullanılmaktadır. Çeşitli türlerdeki içeceklerin içine eklenip, karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca ginsengin kökleriyle bitkisel çaylar da yapılabilmektedir. Ginseng çayı, Çin’de oldukça yaygın tüketilen bitkisel çay çeşitleri arasındadır. Diğer yandan ginseng, saç tonikleri ve kozmetik ürünlerine eklenerek bu sektörde de kullanılmaktadır. Ginseng tozu da sıkça tüketilen bir form olarak bilinmektedir ve kurutulmuş ginsengin toz haline getirilmesi ile oluşturulur.

Ginseng ekstraktı, ginseng kapsül ve tablet çeşitleri ile gıda takviyesi olarak da kullanılabilen bu bitkiyi birçok farklı markada bulabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Dünya çapında ılıman ülkelerde, geniş bir alanda yetişen bir bitki olan at kestanesi hakkında bilgi edinmek için “At Kestanesi Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Reishi mantarı, tıpkı Ginseng gibi Asya'da yaygın kullanılan ürünlerdendir. Reishi mantarı hakkında bilgi edinmek için “Reishi Mantarı Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ginseng Nerelerde Bulunur?

Ginseng Kore, Kuzey Amerika, Bhutan, Doğu Sibirya gibi bölgelerde ve Doğu Asya'nın Kuzey yarım küresinde bulunur. Var olduğu bilinen en güneydeki ginseng, Vietnam'da bulunmuştur ve “Panax vietnamensis” olarak adlandırılmaktadır.

Ginseng Günlük Alım Miktarı

Genel olarak günlük 1-2 gram ham ginseng kökü veya 200-400 mg ginseng özü önerilir.

Ginseng Sperm Arttırır mı?

Ginseng bitkisi içerisindeki etken maddelerden ginsenosidlerin sperm kalitesi ve sayısını arttırabileceğine dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Bitkinin sperm sayısı ile ilgili bulguları olumlu yönde olsa da henüz yeterli bilgiye ulaşılamamıştır. Bu sebeple ginseng tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır ve kullanımı için doktora danışılmalıdır.

Ginseng Yan Etkileri Nelerdir?

Ginsengin yan etkilerinin tamamı bilinmemektedir. Ginsengin güvenli bir madde olduğu kabul edilmesine rağmen, bildirilen yan etkileri bulunmaktadır. Bunların bazıları: baş ağrıları, uyku problemleri, sindirim problemleri, kan basıncında ve kan şekerinde değişiklikler, sinirlilik, bulanık görme, şiddetli cilt reaksiyonu, ödem, ishal, baş dönmesi, ağız kuruluğudur. Bu sebeple ginseng takviyeleri kullanım talimatlarına uygun, önerilen günlük doz miktarına ya da hekim önerisine uygun olarak tüketilmelidir.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 1.08.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top