İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Diyet ve Kilo Kontrolü
  4.  › 
  5. L-Karnitin (L-Carnitine)
L-Karnitin (L-Carnitine)

L-Karnitin (L-Carnitine)

Devamını oku »
10 ürün listeleniyor.

L-Karnitin Nedir?

L-karnitin, vücutta doğal olarak sentezlenen ve genellikle düzenli tüketim için dışarıdan alınan bir amino asit türevidir. İnsan metabolizmasında lizin ve metionin kullanılarak l-karnitin üretilebilir. Bu bileşenin yaklaşık %98’i vücudun karaciğer ve kas bölümlerinde depolanır.

L-karnitin, vücutta hücresel seviyede görev alır. Hücrede uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak kalorik yakıt (enerji) olarak harcanmasında rol oynar.

Vücuttaki eksikliğini gidermek ve düzenli olarak tüketmek için üretilen l-karnitin takviyesi, kapsül ve sıvı olmak üzere iki farklı formda kullanıma sunulur. Her iki form da oldukça pratik ve etkili bir kullanım sağlar. Özellikle kardiyo ağırlıklı spor sapan sporcuların belli dönemlerde ya da sürekli olarak kullandığı l-karnitin takviyesi, diyet ile kilo kontrolü yapanların da beslenme düzenlerine ekledikleri bir besin kaynağıdır.  

Siz de normal beslenmenize l-karnitin desteği eklemek istiyorsanız, Vitaminler.com’da yer alan ürünleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşıladığını düşündüğünüz ürünleri günün her saati ücretsiz kargo ve indirim fırsatlarıyla satın alabilirsiniz.  

 

Kaynaklar:

1.       The role of the carnitine system in human metabolism. Annals of the New York Academy of Sciences, 2004

2.       Pharmacokinetic considerations for the therapeutic use of carnitine in hemodialysis patients. Clinical Therapeutics, 1995.


Mobil görünüm için tıklayın.
Top