İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Mineraller
Mineraller

Mineraller

Devamını oku »
40 ürün listeleniyor.

Minerallerin Özellikleri

Vücut içerisinde minerallerin her birinin, ayrı ayrı görevi bulunur. Minerallerin makro ve mikro mineraller olmak üzere iki gruba ayrıldığı bilinmektedir. Makro mineraller arasında; kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, klorür ve kükürt yer alır. Mikro mineraller ise demir, manganez, bakır, iyot, çinko, kobalt, florür ve selenyumdur.

Mineral Takviyesi Formları

Mineral takviyeleri; kapsül, çiğnenebilir form, saşe gibi pek çok farklı form ve içerik türü ile piyasada yer alır. Mineraller, vitaminler ile formüle edilmiş formlarda da yer alabilir. Bu takviyelerin aromalı ve aromasız çeşitlerini bulmak mümkündür. Böylelikle yetişkinler ve çocuklar için ayrı kullanım kolaylıkları sunulur.

Çiğnenebilir Form

Çiğnenebilir formdaki mineral takviyeleri, jel yapısı ile özellikle çocuklar için kullanım kolaylığı sunar.

Efervesan Tablet

Efervesan tablet formundaki mineral takviyeleri; portakal gibi farklı aromalara sahip olması nedeniyle hem tadı hem de kolay içimi dolayısıyla sıkça tercih edilir.

Kapsül

Kapsül şeklindeki mineral takviyeleri, jel ya da sert şekildeki bir dış kabuk içerisinde yer alır. Bu dış kabuk koruyucu görevi sunmasıyla bilinir. Kapsül formdaki takviyeler genelde tablet formundaki takviyelerden daha hızlı parçalanma eğilimi taşır. Pratik şekilde mineral takviyesi almak isteyenler tarafından tercih edilir.

Pastil

Pastil formdaki mineral takviyeleri, ağızda emilerek kullanılır. Lezzetli aromalara sahip olan pastil formdaki takviyeler hem kolay hem de keyifli bir tüketim sağlar.

Saşe

Saşe formda yer alan mineral takviyeleri, çoğu kişi için kullanımı daha kolay hale getirmektedir. Pratik bir şekilde taşınabilir ve istenilen içecek ve yemeğe eklenerek kolayca tüketilebilir. Sadece kullanılacağı zaman açma imkanı sunan paketleri sayesinde, hijyenik kullanım olanağı da sağlar.

Sıvı

Sıvı formdaki mineral takviyeleri, özellikle katı formdaki takviyeleri yutmakta zorluk çeken kişiler tarafından, içimi kolay olduğu için kullanılır.

Tablet

Tablet formdaki mineral takviyeleri; katı, sert ve pürüzsüz yüzeye sahiptir. Gereken durumlarda; kullanılan içerik ve takviye çeşidine göre ikiye bölünerek de tüketilebilir.

Mineral Takviyesi Çeşitleri

Mineraller, tek başına ya da birden fazla mineral içeren kompleks mineral takviyeleri olarak satışa sunulmaktadır. Ayrıca çeşitli vitamin takviyelerinin içeriğinde de bu minerallere yer verilmektedir. Öne çıkan mineral takviyesi çeşitlerine gelecek olursak:

İyot

Kimyasal bir element olan iyotun birçok tuzlu su kaynağında ve bitkisel gıdanın içeriğinde yer aldığı bilinmektedir. İyot takviyeleri genelde karşımıza damla formunda çıkar. Ayrıca hamilelik dönemine özel oluşturulan takviye formüllerinde de yer alabilir.

Çinko

Çinko insan vücudunda birçok farklı görevi olan bir mineraldir. Çoğunlukla hayvansal gıda ve tahıllarda bulunur. Çinko takviyeleri ilişkilendirildiği rolleri sebebiyle tek başına takviye olarak yer almasının yanı sıra C vitaminleri ile de kombine edilir.

Demir

Demir, her yaştan insan için oldukça değerli olan bir mineraldir. Demir takviyeleri, kapsül, tablet ve sıvı formlarda karşımıza çıkar.

Kalsiyum

Kalsiyum, özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde yer almasıyla bilinir. Süt ürünü olmayan kaynaklar arasında somon, lahana, brokoli gibi gıdalar da bulunur. Besin yolu ile kalsiyum ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda tercih edilebilir. Kalsiyum takviyeleri çeşitli formlarda yer alır. Bu formlar; çiğnenebilir form, kapsül ve tablettir.

Krom

Krom vücudun temel fonksiyonları için önemli bir mineraldir. Brokoli, patates ve yeşil fasulye gibi sebzelerde, kepekli tahıl ürünlerinde, sığır ve kümes hayvanlarında yer alır. Krom takviyeleri genelde karşımıza kapsül formunda çıkar.

Magnezyum

Magnezyum, insan vücudunda en çok bulunan minerallerden biri olara bilinmektedir. Vücudun kendiliğinden üretmediği bu mineral; bitter çikolata, avokado, kuru yemiş, tam tahıllar ve baklagiller gibi gıdalarda bulunur. Magnezyum takviyeleri, çeşitli formlarda yer alır. Bu formlar; saşe, sıvı, kapsül, tablet ve efervesan tablettir.

Selenyum

Selenyum sarımsak, soğan, fındık, soya fasulyesi, sığır ve deniz ürünlerinde bulunan bir mineraldir. Selenyum takviyeleri, tablet ve kapsül formda yer alır.

Kompleks Mineraller

Kompleks mineral takviyeleri, birden fazla mineral içeren formülasyona sahiptir. Kompleks mineral takviyeleri; kapsül, tablet ve sıvı formlarda yer alabilir.

En İyi Vitamin ve Mineral Takviyesi Markaları

Farklı form ve içerik tipi ile karşımıza çıkan vitamin ve mineral takviyelerinin üretiminde, pek çok marka öne çıkar. Nature’s Bounty ve Solgar gibi markalar, yurt dışı merkezli üretim yapan en iyi takviye ürünü markaları arasında sayılabilir. Bu markaların özel formlar ile hazırlanan takviyelerini vitaminler.com üzerinden kolayca satın alıp tüketebilirsiniz. Ayrıca Nature’s Supreme ve Ocean gibi Türkiye menşeli markaların mineral takviyelerini, daha ulaşılabilir fiyatlarda temin edebilir ve dilediğiniz formdaki takviye çeşidini keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Mineral Takviyesi Fiyatları

Her takviye ürünlerinde olduğu gibi mineral takviyelerinin fiyatları da ürünlerin markasından içeriğinde yer alan tüm bileşenlere, ambalajına ve gramajına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İncelediğiniz mineral takviyelerini %100 orijinal ürün garantisi, size özel olarak hazırlanmış indirimler, farklı ödeme seçenekleri ve aynı gün kargo hizmeti ile vitaminler.com üzerinden satın alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Mineral Nedir?

Beslenme bağlamında mineral, vücudun gerekli işlevleri yerine getirebilmesi adına önem arz eden kimyasal bir elementtir.

Vitamin, Mineral Takviyesi Kimler İçin Uygundur?

Beslenme yoluyla yeterli ve düzenli şekilde vitamin ve mineral almadığı  bilinen kişiler için uygundur. Ancak mevcut rahatsızlıklar, yaş ve cinsiyet gibi etmenler de bu konuda farklılıklar görünmesine neden olabilir. Mevcut durumunuzu değerlendirmek ve herhangi bir sağlık sorununuz var ise ona göre yol haritası belirlemek için takviye kullanmadan önce ilk olarak doktorunuza danışmanız önerilir. Aldığınız gıda takviyesini, doktorunuzun vermiş olduğu önerileri ve takviye ürünün üzerinde yer alan açıklamaları dikkate alarak kullanmanız tavsiye edilir.

Vitamin, Mineral Takviyesi Almanın Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi adına her ikisi de ön sıralarda yer alır. Bu nedenle yeterli oranda alınmaları, genel durumunuz açısından önemlidir.

Mineral Takviyeleri Nereden Satın Alınır?

Mineral takviyeleri, fiziksel ve online mağazalar aracılığıyla kolaylıkla satın alınabilir. Ürün içeriklerine yer veren tablo, günde kaç defa ve ne kadar alınacağına dair kullanım önerisi gibi birçok bilgiyi de yine online mağazalar aracılığıyla öğrenilebilir. Ayrıca deneyimli satış temsilcilerinin bilgilerini paylaştığı fiziksel mağazalar aracılığıyla da bu konular hakkında bilgi edinmek mümkündür. Vitaminler.com üzerinden birçok markanın mineral takviyelerine, size özel fırsatlardan yararlanarak ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

1.     Biochemistry, Nutrients, 2022

2.     Role of Zinc in Immune System and Anti-Cancer Defense Mechanisms, 2019

3.     Magnesium in Disease Prevention and Overall Health, 2013

4.     Calcium, Vitamin D, and Health, 2020

Mobil görünüm için tıklayın.
Top