İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Bitkisel Ürünler
  4.  › 
  5. Mürver (Elderberry)
Mürver (Elderberry)

Mürver (Elderberry)

Devamını oku »
40 ürün listeleniyor.

Kara Mürver Vitamini Çeşitleri

Kara mürver vitaminleri farklı formlara sahip olduğu gibi farklı aromalara da sahiptir ve damak tadına göre farklı çeşitleri bulunur. 

Çilek - Ahududu

Çilek-ahududu aromalı kara mürver takviyeleri iki aromanın birleşiminden oluşarak kara mürverin kendi aromasını daha lezzetli kılar ve farklı aromaları deneyimlemek isteyenler tarafından tercih edilebilir. 

Tropikal Meyve 

Tropikal meyveli kara mürver takviyeleri farklı aromaları benimseyenlerin tercihleri arasındadır ve kendine has bir aroması bulunur. Farklı tatlar arayanlar için idealdir. 

Böğürtlen 

Klasik aromalar arasında bulunan böğürtlen, kara mürver takviyelerinde de sıkça kullanılır. Böğürtlen aromalı kara mürver takviyeleri alışık olunan aromaları sevenler tarafından sıkça tercih edilir. 

Aromasız 

Aromasız kara mürver takviyeleri, aromalardan veya şekerli tatlardan hoşlanmayanların ilk tercihleri arasındadır. İçerisinde herhangi bir aroma bulunmaz. 

Ballı 

Ballı kara mürver takviyeleri alışık olunan bir aromaya sahip olmasından dolayı yeni aromaları tercih etmeyenler tarafından satın alınabilir. Bal aroması çoğu takviyede kullanılmaktadır ve bu sayede bilinirliği yüksektir. Aşina olunan tatların arasında bulunan bal aroması, kara mürver takviyelerinde de kullanılarak üretilir ve satılır.  

Ahududu 

Ahududu tadını sevenlerin ve çilek ile birleştirmek istemeyenlerin sıkça tercih ettiği ahududu aromalı kara mürver, aroması sayesinde tüketimi kolaylaştırır. Ahududulu kara mürver takviyesi farklı aromalardan hoşlananlar için ideal ürünlerden biridir. 


En İyi Kara Mürver Takviyesi Markaları

Kara mürver takviyeleri birçok formda bulunur. Formlarına ve aromalarına göre farklı kullanımları bulunan kara mürver takviyeleri sektörde öncü birçok marka tarafından temin edilebilir. Kara mürver takviyesi ürünlerini bünyesinde barındıran Imuneks, Imubest, Zade Vital, Nature’s Supreme, Dynavit, Sambucol, Vonkaa ve Orzax gibi sektörde öncü markaların kara mürver takviyelerini vitaminler.com web sitesinden güvenle satın alabilirsiniz. 


Kara Mürverin C Vitamini Açısından Zengin Olmasının Artıları Neler? 

C vitamini kişiden kişiye ve bünyeye göre etkilerinde değişiklik gösterebildiği gibi kara mürver tarafından karşılanan C vitamini ihtiyacının da etkileri herkese göre farklı olabilir. Eğer C vitamini eksikliği çektiğinizi düşünüyorsanız ve kara mürver takviyesi almak istiyorsanız bir doktora danıştıktan sonra C vitaminine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında ise C vitamini veya kara mürver takviyesi almak istiyorsanız sizin için en uygun formdaki ve özellikteki takviyeleri satın alabilir, tüketebilirsiniz. Kara mürver hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kapsamlı yazımızı okuyabilirsiniz. 


Kara Mürver Fiyatları 

Kara mürver takviyeleri; forma veya markaya göre fiyat olarak farklı olabilir. Büyüklüğü, miktarı, kullanım amacı, yaş aralığına göre üretilmesi gibi faktörler de kara mürver fiyatlarını etkilemektedir. Bu gibi durumlarda ihtiyaca yönelik kara mürver takviyesini tercih etmek daha etkili olabilir ve fiyat anlamında daha uygun hale gelebilir. Kara mürver takviyesinin fiyatları kara mürverin hangi ülkede üretildiğine göre de farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda üretim yapıldığı ülkeye bakabilir, Türkiye sınırları içinde üretilen kara mürver takviyelerini tercih edebilirsiniz. Bunların dışında kara mürver bazı vitamin takviyelerinin de içinde destekçi takviye olarak bulunabilir. Bu gibi durumlarda mevcut ürünün fiyatı değişkenlik gösterebilir. 


Kara Mürver Formları 

Çiğnenebilir Form 

Çiğnenebilir kara mürver, tablet veya pastil formdaki kara mürver takviyelerini tercih etmek istemeyenler tarafından en çok seçilen kara mürver formudur. Ağızda çiğnenerek sindirim sistemine dahil olan bu form farklı aromalara sahip olabilir. Özellikle çocukların kullanımında pratik ve kolaylık sağlayan çiğnenebilir kara mürver, çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasındadır. Sahip olduğu jel formu sayesinde de daha rahat çiğnenebilme imkanı sunar. 

Kapsül 

Kara mürver takviyesinde kapsül form en çok tercih edilen formlardan biridir. Pratik kullanımı ve kolay taşınabilirliği sayesinde kapsül kara mürver yetişkin bireyler tarafından ilgi görmektedir. Bu formda kara mürver içeriği koruyucu ve midede sindirilebilen bir korumanın içinde bulunur. Yutulduktan sonra kara mürver kapsülü vücut tarafından parçalanarak sindirim sistemine dahil olur. Genellikle kara mürver takviyesini hızlı ve pratik şekilde almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. 

 Sıvı 

Sıvı kara mürver takviyesi, pratik tüketilebilmesi ve tablet yutmakta zorluk çekenlere yardımcı olması sayesinde en çok tercih edilen formların arasında yer alır. Bu formda bulunan kara mürver takviyeleri çocuklarına kara mürver takviyeleri vermek isteyen ebeveynler için sıkça satın alınır. Sıvı formda bulunan kara mürver takviyelerini oranlarına bakarak ve direktiflere uyarak tüketebilirsiniz. 

Saşe 

Saşe kara mürver tek kullanımlıktır ve böylelikle daha hijyenik bir formdur. Bu formdaki kara mürver; üzerinde yazan direktiflere göre süt, su veya yemek gibi alternatiflere karıştırılarak tüketilebilir. Kolayca tüketilmesi ve tek kullanımlık olması saşe formundaki kara mürverin tercih edilme oranını artırmaktadır.

Pastil 

Pastil kara mürver, ağızda kolayca emilim sağlayan yapısı sayesinde hem tablet yutmakta zorluk çekenlerin hem de alternatif besinlere kara mürver karıştırmaya zamanı olmayanların sıkça tercih ettiği formdur. Farklı aromalar ile tadı zenginleştirilen pastil kara mürver takviyeleri kısa bir zamanda vücuda karışabilir. Bunların dışında ise kolaylıkla çanta içinde taşınabilir ve kullanılabilir. 

Tablet

Tablet kara mürver, kara mürver takviyesini su ile karıştırarak almak isteyenler tarafından tercih edilir. Tablet formda suda eriyen kara mürver takviyeleri bulunur ve her tablet tek kullanımlıktır. Bu tabletler kutunun üzerinde yazan direktiflere göre belirli bir su miktarına karıştırılarak hazırlanır. Farklı aromalara sahip olabilen tablet form kara mürver takviyesi, kapsül veya pastil formlarını kullanmak istemeyenler tarafında da tercih edilebilir.Sıkça Sorulan Sorular 

Kara Mürver (Sambucus Nigra) Nedir? 

Kara mürver, Sambucus latince adı ile bilinir. Bu Adoxaceae familyasına ait çiçekli bitki cinsidir. Bu familyaya ait çeşitli türlere yaygın olarak mürver veya mürver meyvesi denilmektedir. Kara mürver (Sambucus Nigra), mürver ağacında yetişen koyu mor renkli bir meyvedir. Bu meyveler çok uzun zamandır birçok toplumda ilaç yapımı için kullanılmaktadır. Yurt dışında elderberry adı ile bilinse de ülkemizde sambucus nigra ya da kara mürver olarak tanınır. Kara mürver bitkisi, ilkbaharın sonlarında küçük beyaz veya krem rengi çiçeklerden oluşan büyük kümeler halinde çiçek açar. Bu çiçekler daha sonra küçük siyah, mavi-siyah veya kırmızı meyveler (nadiren sarı veya beyaz) halinde tomurcuklanırlar. Kara mürver hakkında daha detaylı bilgi için bu bitkinin anlatıldığı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kara Mürver Ne İşe Yarar?

Kara mürver son yıllarda c vitamini ve multivitaminlere sıkça eklenerek vitaminleri destekleyebilen bir yapıya sahip olarak bilinmektedir. Etkileri kişiden kişiye, cinsiyete, yaşa ve bünyeye göre değişebilir. Eski zamanlardan beri kullanılan kara mürver çay veya şurup olarak tüketilebilirken yemeklere de katılabilen bir takviyedir. Doğal ve bitkisel takviyelerin başında gelen kara mürver bir bitkidir ve bu bitki işlem görerek kara mürver takviyesi haline getirilir. Doğal takviyeleri daha çok tercih eden birçok kişi kara mürver takviyelerini sıkça tercih etmektedir. Ek gıdalara eklenerek de kullanılabilen kara mürver; tablet, çiğneme tableti ve kapsül gibi formlarıyla da pratik bir kullanım deneyimi sunar. 

Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Kara mürverin faydaları insandan insana göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kişiden kişiye, yaşa, cinsiyete ve kullanım alanına göre etkileri farklı olabilir ve belirli olarak kesin ve net etkileri kişiden kişiye daha farklı olabilir. Daha detaylı bilgi için kapsamlı bilgiler verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kimler Kara Mürver Takviyesi Alabilir?

Kara mürver takviyesinin kullanım sıklığı yaşa, cinsiyete ve bünyeye göre değişkenlik gösterebilir. Kara mürver takviyesi vitaminlerin yanında destekleyici bir içerik olarak da kullanılabilirken, tercih edilmesi halinde tek başına da kullanılabilir. Eğer kara mürver takviyesi kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışarak ihtiyacınıza yönelik kara mürver takviyesini bulabilirsiniz. 

Kara Mürver Nerede Yetişir?

Kara mürver ağacının en yaygın türü, Avrupa mürveri veya kara mürver olarak da bilinen Sambucus Nigra'dır. Avrupa bölgesinde yoğunlukta olmak üzere dünyanın birçok yerinde de yetişebilmektedir. Yetiştiği ülke ve konumun değişkenlik gösterebilmesi ve her yerde yetişebilme özelliği sayesinde kara mürver her ülkede kullanılabilir. 

Kara Mürver Nerede Satılır?

Kara mürver takviyesi birçok marka tarafından üretilir ve satılır. Fiziki mağazalarda da bulunabilen, eczanelerde de satılabilen kara mürver takviyesi aynı zamanda vitaminler.com sitesinde de satılmaktadır. Siz de kara mürver takviyesine sahip olmak istiyorsanız doğru, güvenilir ve şeffaf bir alışveriş anlayışını deneyimlemek için vitaminler.com’u tercih edebilirsiniz. 

Kara Mürver Nasıl Kullanılır?

Kara mürverin belirli bir kullanım şartı bulunmamaktadır. İhtiyacınıza yönelik olarak kullanacağınız kara mürver takviyesini doktorunuza danışarak doğru zamanda ve şekilde tüketebilirsiniz. Farklı formları da bulunan kara mürverin formlara göre sindirim sürelerinde farklılık olabilir. Dolayısıyla en etkili şekilde kara mürver takviyesi kullanmak için vücudun ve bünyenin durumunun göz önünde bulundurulması önemlidir. Bunların dışında suda eriyen tabletler kutu üzerinde açıklanan su miktarına eklenerek tüketilmelidir. Yine saşe formunda olan kara mürver takviyesi de kullanım biçimine bakılarak tüketilmelidir. Kaynaklar 


  1. Advanced research on the antioxidant and health benefit of elderberry (Sambucus nigra) in food, 2015 

  2. Inhibitory activity of a standardized elderberry liquid extract against clinically-relevant human respiratory bacterial pathogens and influenza A and B viruses, 2011

  3. An evidence-based systematic review of elderberry and elderflower (Sambucus nigra) by the Natural Standard Research Collaboration, 2014

Mobil görünüm için tıklayın.
Top