İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Vitaminler
  4.  › 
  5. Multivitaminler
Multivitaminler

Multivitaminler

Devamını oku »
40 ürün listeleniyor.

Multivitamin Çeşitleri

Vücudun farklı süreçlerinde etkin rol oynayan ortalama on üç vitamin ve on beş mineral vardır. Bunların besinler veya takviyeler yoluyla düzenli olarak ve yeterli miktarda vücuda kazandırılması son derece önemli ve gereklidir. Multivitaminler, metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereken bu vitamin ve minerallerin belli oranlarda vücuda sağlanması için üretilen ürünlerdir. Bununla birlikte formüllerinde bazı bitkisel kaynakların ya da vücut için gerekli bileşenlerin de kullanıldığı bu ürünler, içerdikleri ham maddeleri genelde günlük olarak önerilen miktarlarda sağlar. Ürün içeriklerinde vücuttaki etkinliklerine göre farklı oranlarda yer alan ham maddeler, vücudun ihtiyacına uygun seçimler yapmaya yardımcı olur.

Multivitaminler, yaş ve cinsiyet temelinde değişkenlik gösteren günlük vitamin – mineral miktarlarına göre farklı ürün grupları halinde üretilip tüketime sunulur. Erkekler, kadınlar ve çocuklar için özel olarak formüle edilen ürünler; kullanım alışkanlıklarına göre pek çok formda üretilir.

Erkekler İçin Multivitamin

Erkekler ile kadınların farklılık gösteren enerji metabolizmaları, bir grubun bazı vitamin ve minerallere olan ihtiyacını diğer gruba kıyasla daha fazla ya da daha az miktarda tüketmesini gerektirir. Hatta bazı bileşenler erkekler tarafından mutlaka alınması gerekirken kadınlar için gerekli olmayabilir. Bu nedenle erkeklerin metabolizmasına uygun olarak formüle edilen erkekler için multivitamin çeşitleri, yoğun formülleri sayesinde günlük besin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasına yardımcı olur.

Erkeklere özel günlük kullanım için ideal bir multivitamin; A, C, D, E, K ve B grubu vitaminlerinin tamamı ile bakır, demir, çinko, selenyum gibi önemli mineralleri tek serviste vücuda sağlar. Bunların yanı sıra erkeklerin tüketmesi gereken arjinin ve glutamin gibi amino asitleri de içeren ürünler, bu içerikler sayesinde kas kütlesinin iyileştirilmesine de katkıda bulunur. Aralarında kolin, koenzim Q10, l-karnitin gibi ilave bileşenlerin de kullanıldığı erkekler için multivitamin ürünleri; vücudun işlevlerini ideal seviyede sürdürmesi için gereken tüm desteği kompleks şekilde sağlar.

Kadınlar İçin Multivitamin

Bazı yönlerden erkeklere kıyasla farklı bir metabolizmaya sahip olan kadınlar, bazı besinlere onlardan daha fazla ihtiyaç duyabilirler. Kadınlar için multivitamin ürünleri, öne çıkan bu ihtiyaçlara göre formüle edilmiş özel içeriklere sahiptir.

Her kullanımda A, C, E, D, K ve B grubu vitaminlerini ideal oranda vücuda kazandıran multivitamin çeşitleri; molibden, vanadyum, manganez, kalsiyum gibi kadın metabolizması için önemli mineralleri de sağlar. Zeaksantinden koline likopenden koenzim Q10’a kadar pek çok ilave bileşeni de içerebilen kadınlar için multivitamin ürünleri, güçlü ham maddeleri sayesinde günlük ihtiyacın bir kısmını, tamamını ya da daha fazlasını tüketmeye imkân sunar.

Çocuklar İçin Multivitamin

Vitamin ve mineraller, gelişim çağındaki çocuklar için çok daha büyük bir öneme sahiplerdir. Bunların büyük bir kısmını besinler yoluyla alabilseler de daha düzenli ve ölçülü şekilde tüketebilmeleri için takviyelerden faydalanılabilir. Çocukların günlük olarak tüketmesi gereken elzem besin kaynaklarını ideal oranlarda içeren çocuklar için multivitaminler, normal beslenmeye ek olarak çocukların metabolizmasını desteklemeye yardımcı olur. Daha kolay ve keyifli tüketim sağlamak amacıyla genellikle sıvı ya da çiğneme tableti formlarında üretilen ürünler, ebeveynler için de kolaylık sağlar.

A, C, E, D, K ve B grubu vitaminleri ile demir ve selenyum gibi çocukların tüketmesi önemli olan bazı mineralleri sağlayan multivitaminler; günlük ihtiyacın tamamını ya da belli bir bölümünü sunar. Böylece ebeveynler, çocuklarının gelişimi sırasında ihtiyaç duyduğu besinleri düzenli ve yeterli miktarda tükettiğinden emin olabilir.

Multivitamin Formları

Tablet

Tablet, multivitamin ürünlerinde en çok tercih edilen formlardan biridir. Multivitamin tablet ürünleri, yalnızca su yardımı ile kolaylıkla yutulabilen ve suda çözündürülerek kullanılan efervesan tablet olmak üzere iki farklı forma sahiptir. Her ikisi de kolayca taşınıp rahatlıkla tüketilebilen özellikleriyle kullanıcılar için gıda takviyesi tüketimi konusunda pratiklik sağlar.

Kapsül

Hem genel olarak tüm gıda takviyelerinde hem de multivitaminlerde sıkça tercih edilen bir diğer form ise kapsüldür. Tablete nispeten biraz daha tüketilmesi kolay olan multivitamin kapsül, bitkisel kaynaklar kullanılarak üretilebilmesi sebebiyle vegan ve vejetaryenlerin kullanımı için de ideal bir alternatif yaratır.

Saşe

Kullanım kolaylığı açısından kullanıcıların favorisi olan saşe, form olarak multivitaminlerde de oldukça yaygındır. Kolayca taşınabilen, su veya diğer içecekler içinde rahatlıkla çözündürülerek kullanıma hazırlanan ve hijyenik paketlemesiyle öne çıkan multivitamin saşe; vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanın en pratik yollarından biridir.

Sıvı/Damla

Vücutta hızlı etki göstermesi ve iyi bir emilim sunması sebebiyle gıda takviyelerinde en etkili formlardan biri olarak kullanılan sıvı form, multivitamin çeşitlerinde de tercih edilir. Özellikle çocuklar için takviye kullanımını kolaylaştırmak amacıyla üretilen multivitamin damla takviyeleri, yemeklerden içeceklere kadar birçok gıda ile birlikte ya da tek başlarına tüketilebilen yapıları sayesinde günlük tüketimde rahatlık sağlar.

Çiğnenebilir Form

Gıda takviyesine yenilikçi bir bakış açısı kazandıran çiğnenebilir form, çocuklar için olduğu gibi yetişkinler için de takviye tüketimini daha kolay hale getirdi. Kompleks bir fayda sağlamak isteyenler için multivitaminlerde de kullanılan bu form, özelliklerin çocukların tüketiminde fark yaratan bir seçenektir. Lezzetli aromalarla tatlandırılan çiğnenebilir multivitamin çeşitleri, keyifli tüketim için tercih edilebilecek ideal ürünlerdir.

En İyi Multivitamin Markaları

Gıda takviyesi sektöründe lider vitamin ve mineral üreticilerinin ürünlerinin yer aldığı Vitaminler.com online mağazasında, güçlü yapıları ve kompleks içerikleriyle öne çıkan multivitaminler yer alıyor. Yılların tecrübesiyle üretim yapan alanında uzman yerli ve yabancı markaların bir arada sunulduğu web sitesinde birçok ürünü markaların tecrübesi ve güvencesiyle karşılaştırıp en iyi multivitamin takviyesini keşfetmek mümkün.

Avrupa standartlarına sahip üretim tesislerinde ambalajlanan ürünlere sahip yerli markalar, fiyat performans açısından en iyisine ulaşmak isteyenlere ideal alternatifler sunar. Başta Nature’s Supreme, Allergo, Voonka ve Ocean olmak üzere pek çok ismin yer aldığı yerli multivitamin markaları kadınlar, erkekler ve çocuklara özel üretilmiş zengin bir ürün çeşitliliği yer alır. Yabancı menşeli markalar arasında ise Centrum, Supradyn, Solgar, Vitabiotics, Pharmaton gibi isimlerin bulunduğu multivitamin çeşitleri, özel formüller ve patentli içerikler ile her kullanıcı için geniş bir ürün skalası sağlar. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak oranlarda ve yüksek kalitede ham maddeler kullanılarak üretilen tüm yerli ve yabancı markalar, takviyelerden alınacak verimi artırmayı hedefler. Klinik düzeyde araştırılmış içeriklere sahip birçok markanın ürününe Vitaminler.com online mağazasında rahatlıkla ulaşılabilir.

Multivitamin Fiyatları

Genel olarak gıda takviyesi fiyatlarında belirleyici olan marka, içerik kalitesi, servis sayısı gibi unsurlar; multivitamin fiyatlarının belirlenmesinde de rol oynar. İçeriğinde kullanılan ham maddenin kaynağından patentli olup olmayışına kadar birçok detayın önem kazandığı multivitamin fiyatlarının değişkenliğinde, ilave bileşenler de etki eder. Servis sayısı arttıkça düşen ücret politikasına tabii olan multivitaminler, kullanım kolaylığı sağlayan formlarına göre de fiyatlandırılabilirler.

Sen de günlük ihtiyacına en uygun ürünü keşfetmek için Vitaminler.com üzerindeki ürün çeşitliliğine göz atabilir, senin için en iyi multivitamini kolayca bulabilirsin. Tecrübelerinin verdiği referanslarla inceleyebileceğin multivitamin markalarının ürünlerini birbirleriyle karşılaştırabilir, fiyat/performans açısından en doğru ürünü bulabilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Bebeklikten yaşlılık dönemine kadar vücudun günlük olarak ve düzenli şekilde alması gereken birçok ve vitamin ve mineral vardır. Multivitamin takviyeleri; hangi oranlarda, hangi besinlerden alındığının takip edilmesi güç olan bu vitamin, mineral ve vücut için önemli bazı bileşenleri her gün ideal miktarlarda tüketebilmeyi sağlayan gıda takviyeleridir.

Multivitamin Ne Zaman İçilir?

Multivitamin kullanımı için belirlenmiş kesin bir zaman aralığı olmasa da araştırmacılar sabah veya akşam saatlerinde içmenin daha doğru olacağı konusunda hemfikirdirler. Aynı zamanda içeriğinde vitamin ve minerallerin vücutta tam anlamıyla emilim gösterebilmesi için multivitaminin tok karnına alınmasının en iyi alternatif olduğunu söylemektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi için “Multivitamin Nasıl Kullanılır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kimler Multivitamin Kullanmalı?

Multivitamin, formülünde yer alan vitamin, mineral ve çeşitli bileşenler nedeniyle vücudun düzenli olarak tüketmesi gereken besin kaynaklarını içeren bir üründür. İnsanların bebeklikten başlayarak yaşlılık dönemine kadar uzanan süreçte ihtiyaç duydukları besinleri sağlayan multivitaminler, her yaştan kullanıcı tarafından tüketilebilir. 

Multivitamin Takviyeleri Nereden Satın Alınır?

Multivitamin takviyeleri, eczaneler ve vitamin satışı yapan fiziksel mağazaların yanı sıra online mağazalar aracılığıyla da satın alınabilir. Online mağazalar; multivitaminlerin içeriğinde yer alan ham maddeler, kullanım önerileri, günlük ihtiyacın ne kadarını karşıladığı gibi birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Eczaneler ve fiziksel mağazalarda ise satış danışmanları ile eczacıların tecrübelerinden faydalanarak en doğru takviye rahatlıkla keşfedilebilir. Sen de günlük ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak multivitamin takviyesini Vitaminler.com web sitesi ya da Supplementler.com fiziksel mağazalarından rahatlıkla satın alabilirsin.


Kaynaklar:

1. Multivitamin/Mineral Supplements. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements, 2021

2. Multivitamin Use and Risk of Stroke Incidence and Mortality among Women. Europian Journal of Neurology, 2017

3. Multivitamin Use and the Risk of Cardiovascular Disease in Men. The Journal of Nutrition, 2016

Mobil görünüm için tıklayın.
Top