İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Mineraller
  4.  › 
  5. Demir
Demir

Demir

Devamını oku »
32 ürün listeleniyor.

Demir Takviyesi Çeşitleri

Vücudun büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu minerallerden biri olan demir, metabolizma içinde iletişimi sağlama göreviyle öne çıkan bir besin kaynağıdır. Bebeklikten yetişkinliğe kadar geçen süreçte her yaşta ya da dönemde farklı oranlarda tüketilmesi gereken demir, tavsiye edilen miktarlarda diyetlere eklenmelidir. Günlük demir ihtiyacı miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

·       Doğumdan 6 aya kadar: 0,27 mg

·       7 – 12 aylık bebekler: 11 mg

·       1 – 3 yaş arası çocuklar: 7 mg

·       4 – 8 yaş arası çocuklar: 10 mg

·       9 – 13 yaş arası çocuklar: 8 mg

·       14 – 18 yaş arası genç erkekler: 11 mg

·       14 – 18 yaş arası genç kızlar: 15 mg

·       19 – 50 yaş arası yetişkin erkekler: 8 mg

·       19 – 50 yaş arası yetişkin kadınlar: 18 mg

·       51 yaş üstü yetişkinler: 8 mg

·       Hamile kadınlar: 27 mg

·       Emzirme dönemindeki kadınlar: 9 – 10 mg

Yaşam döngüsü içinde tüketilmesi gereken bu miktarlar, bazı besinler tarafından alınabildiği gibi takviyeler yoluyla da sağlanabilir. Genellikle günlük demir ihtiyacını belli bir oranda karşılamayı mümkün kılan miktarlarda demir minerali içeren bu takviyeler, C vitamini ilavesi kullanılan seçeneklere de sahiptir. Demirin vücuttaki emilimini artırarak daha hızlı etki etmesini sağlayan C vitamini ilavesi, vücutta yüksek biyoyararlılık sağlayan önemli bir etkendir. Ayrıca bu ürünlerin prebiyotik, B grubu vitaminleri, folik asit gibi diğer önemli vitamin ve mineralleri de beraberinde sunan kompleks formüllere sahip çeşitleri de tüketime sunulur.

Vitaminler.com online mağazasında listelenen ürünler, aralarında klinik düzeyde kontrol edilip etkinliği ölçümlenmiş içeriklere sahip alternatifler içeren demir takviyelerinden oluşur. Ürünlerde yüksek verimlilik sağlayan özel formlarda kullanıma sunulan demir minerali içeriğinin yanı sıra mide dostu ham maddeler de kullanılmıştır.

Demir Takviyesi Formları

Vitaminler.com’da yer alan demir takviyesi çeşitleri; saşe, tablet, kapsül ve sıvı olmak üzere dört farklı formda tüketime sunulur. Yaş aralığına ve kullanım alışkanlığına göre pratik bir tüketim sağlayan bu formlar, kullanıcılar için demir tüketimini daha keyifli hale getirir.

Saşe

Özellikle çocuklar düşünülerek hazırlanan toz saşe formlar; kolay tüketim için ideal seçeneklerdir. Yoğurt, süt, meyve suyu gibi çocukların rahatlıkla ve severek tüketebileceği yiyecek – içeceklere karıştırılarak hazırlanan demir saşe form, yüksek biyoyararlılık sunmasıyla da öne çıkar.

Damla

Sıvı demir takviyesi, kullanım kolaylığı ve sağladığı yüksek verimlilik ile en çok tercih edilen formlardan biridir. Yetişkinler için olduğu kadar çocukların kullanımına yönelik de pratiklik sağlayan demir damla formu, çeşitli yiyecek ve içeceklere ya da doğrudan ağza damlatılarak rahatlıkla tüketilebilir. Sıvı formu sayesinde bu mineralden sağlanabilecek en yüksek biyoyararlanımı sunar.

Tablet

Gıda takviyelerinde en çok tercih edilen form olan tablet, demir minerali için de ideal bir tüketim yaratır. Sadece bir bardak su ile yutularak kolayca kullanılabilen demir tablet form, özellikle kompleks formüllü takviyeleri tek seferde daha rahat tüketmeyi sağlar. Bir diğer tablet formu olan efervesan da bu ürünlerde sıkça kullanılan bir alternatiftir. Suda çözündürülerek birkaç dakikada hazırlanabilen efervesan tablet, lezzetli aromalarla demir tüketimini daha keyifli hale getirir.

Kapsül

Tabletten sonra en çok tercih edilen ikinci form olan kapsül, demir takviyesi çeşitlerinde de sıkça tercih edilir. Tableti yutmakta zorluk çekenler için daha iyi ve kolay bir alternatif sunan kapsül demir takviyesi, midede rahatlıkla çözünerek hızlı emilim sağlar.

En İyi Demir Takviyesi Markaları

Yerli ve yabancı birçok markanın yer aldığı Vitaminler.com’da, en etkin ve kaliteli demir kaynağını sunan ürünü keşfetmek mümkün. Kullandıkları ham maddeleri özenle seçen, birden fazla ham maddenin sinerjik etkisinden faydalanan ve içeriklerini belli testlerden geçiren demir takviyesi markaları; kullanıcılara en iyisini ulaştırmayı hedefler.

Yurt dışı merkezli üretim yapan en iyi demir takviyesi markaları arasında Solgar, Nature’s Bounty, Vitabiotics ve Doppelherz sayılabilir. Kolay tüketim sunan özel formlarda hazırlanan bu markaların ürünleri, yüksek biyoyararlanım sağlayan güçlü formülleri sayesinde güvenle kullanılabilecek içeriklere sahiptir. Bunların yanı sıra aralarında Nature’s Supreme, Newvit, Ocean, Allergo, Venature, Voonka, Zade Vital gibi isimlerin yer aldığı Türkiye menşeli markalar ise kaliteli ve etkili içerikleri daha ulaşılabilir fiyatlarla tüketme fırsatı yaratır. Yurt dışından temin edilen ham maddelerin gıda sertifikalı laboratuvarlarda işlenip hazırlandığı ürünlere sahip olan yerli demir takviyesi markaları, kullanıcılar için fiyat performans kazancı sağlar.

Demir Takviyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Demir, cinsiyet ve yaş temelinde farklı dönemlerde farklı miktarlarda tüketilmesi gereken bir mineraldir. Dolayısıyla bilinçli bir tüketim için günlük tüketim miktarı, yaş ve cinsiyet faktörleri göz önüne alınarak belirlenmeli ve bu çerçevede düzenli olarak tüketilmelidir. Bununla birlikte hamilelik gibi kadınlar için özel olan dönemlerde de yine hem hamilelik öncesi ve sonrası hem de hamilelik sırasında gereken miktar değişebilir. Bu özel günlerde olduğu gibi yaş ve cinsiyet temelindeki seçimlerde de mutlaka doktora danışarak hareket etmekte fayda vardır. Doktorun, senin için en ideal ihtiyacı tespit edecek ve kullanman gereken zaman aralığını belirleyerek doğru bir tüketim sağlayacaktır.

Demir takviyesi seçerken içerisinde hangi ham maddenin kullanıldığı ya da demire ilave olarak hangi vitamin – mineralin eklendiği de dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Örneğin C vitamini ile desteklenen demir içeriği, vücutta daha hızlı emilim gösterip biyoyararlanımı yükseltir. Bu nedenle formülü C vitamini ile güçlendirilmiş içeriklere öncelik vermek daha iyi bir seçim olabilir.

Demir Takviyesi Fiyatları

Büyük oranda servis sayısına bağlı olarak değişen demir takviyesi fiyatları, marka ve içerik zenginliği gibi faktörlere göre de şekillenebilir. Servis sayısı arttıkça servis başına düşen fiyatın azaldığı ürünlerde, fiyat da buna bağlı olarak daha ekonomik hale gelebilir. Hem yerli hem de yabancı markalar için tedarik edilen ham madde kalitesi de ürünlerin fiyatını belirleyen noktalardan biridir. Patentli içerikler, ideal oranda verim sundukları için diğerlerine kıyasla daha yüksek bir fiyat skalasıyla satışa açılır.

Sen de bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun seçeneği keşfetmek için Vitaminler.com’daki ürünleri inceleyebilir; birkaç basit adımda kolayca satın alabilirsin. Nature’s Supreme, Solgar, Venature, Vitaboitics ve benzeri markaların demir takviyelerini; ücretsiz kargo ve orijinal ürün garantisi ile Vitaminler.com üzerinden dilediğin zaman sipariş verebilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

Demir Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Demir takviyesinin etkinliğini ve biyoyararlanımını artırmak için yemeklerden yaklaşık bir saat önce ya da iki saat sonra alınması tavsiye edilir. Ancak araştırmacılar yemeklerden önce alınan demir desteğinin daha faydalı olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte mide hassasiyeti olan kişiler, olası yan etkileri azaltmak veya ortadan kaldırmak için demir takviyesini yemekle birlikte ya da yemekten hemen sonra alabilir. 

Demir Takviyesi Kilo Aldırır mı?

Demir takviyesi kullanımının kilo aldırdığına dair yaygın bir inanış olmasına rağmen bu durumun araştırmalarla desteklenmiş bir sonucu yoktur. Demir takviyesinin doğrudan kilo aldırıp aldırmadığına dair kesin bir sonuca varabilmek için bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kimler Demir Takviyesi Almalı?

Demir eksikliği belirtileri gösteren herkes, doktor kontrolünde demir takviyesi kullanabilir. Demir eksikliği, doktor gözetiminde yapılacak testler yoluyla kolayca öğrenilebilir. Bununla birlikte hamilelik döneminin ikinci yarısında demire olan ihtiyaç artabilir. Bu dönemde besinlerin yetmediği noktada demir ihtiyacı, takviyelerle karşılanabilir.

Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Demir açısından zengin besinleri şu şekilde sıralayabiliriz; kırmızı et, beyaz et, balık, yumurta, bakliyatlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve kuruyemişler. Demir zengini besinlerin ne oranda demir içerdiklerine dair detaylı bilgiyi ve daha fazlasını keşfetmek için tıklayın: Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte Demir Takviyesi Kullanılmalı mı?

Demir, annelerin normal ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmesinin yanı sıra bebek için de faydalı ve önemli bir mineraldir. Hamileliğin özellikle ikinci yarısında demir ihtiyacı artar. Bu dönemde besinlerden alınan demir anne ve bebeğe yetmeyebilir. Bu nedenle normal beslenme ile kazanılamayan demir, hamilelik döneminde demir takviyesi kullanılarak daha düzenli ve ölçülü şekilde alınabilir.

Demir Takviyesi Nereden Satın Alınır?

Demir takviyeleri, hem online platformlardan hem de eczane ve gıda takviyesi satışı yapan fiziksel mağazalardan satın alınabilir. Online mağazalar üzerinden ürün içerikleri, kullanım miktarları, besin değerleri gibi detaylara kolayca ulaşılabilirken fiziksel mağazalarda ise satış temsilcilerinin tecrübelerinden ve tavsiyelerinden faydalanmak mümkündür. Sen de ihtiyacın olan demir takviyesini Vitaminler.com web sitesi ya da Supplementler.com mağazalarından kolayca satın alabilirsin.

Kaynaklar:

1. Iron. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements.

2. Effect of iron supplementation on fatigue in nonanemic menstruating women with low ferritin: a randomized controlled trial. Canadian Medical Association Journal, 2012

3. The influence of iron deficiency on the functioning of skeletal muscles: experimental evidence and clinical implications. European Journal of Heart Failure, 2016

4. Interaction of vitamin C and iron. Annals of the New York Academy of Sciences, 1980side

5. Iron bioavailability and dietary reference values. The American Journal of Clinical Nutrition, 2010

Mobil görünüm için tıklayın.
Top