İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Agave Şurubu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Agave Şurubu Nedir?

Agave şurubu, agave bitkisinden elde edilen bir tatlandırıcı çeşididir. Güney Amerika ve Latin Amerika agave bitkisinin ana vatanıdır. Batı dünyasında yeni yeni popüler olmasına rağmen bu şurup Meksika’da yüzyıllardır kullanılan bir üründür ve bu bölgede geleneksel tıpta da kullanılmıştır. Agave şurubu tadı oldukça tatlıdır. Bu şurup çabuk çözünebildiği için soğuk içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Agave bitkisi fermente edilerek tekila yapımında da kullanılır.

Agave şurubu, Agave Tequilana (mavi agave) ve Agave Salmiana da dahil olmak üzere çeşitli agave türlerinden elde edilir. Diğer adıyla agave nektarı, fruktoz açısından güçlü bir üründür.

Agave Americana ve Agave Tequilana bitkilerinden agave şurubu üretmek için, yapraklar yedi ila on dört yıl boyunca yetiştirildikten sonra agave bitkisi yaprakları kesilerek kullanılır. Meyve suyu daha sonra pina denilen agave çekirdeğinden çıkarılır. Agave meyvesi sıkılarak suyu süzülür, daha sonra kompleks bileşenlerin basit şekerler haline gelmesi için ısıtılır. Ana polisakkaritlerde fruktoz moleküllerinin bir polimeri olan fruktan adı verilir. Bu filtrelenmiş meyve suyu daha sonra baldan biraz daha ince bir şurup olarak konsantre edilir. Rengi, işleme derecesine bağlı olarak açık ve koyu-kehribar arasında değişir. Agave şurubu tamamen bitkisel kaynaklı üretime sahip olduğu için vegan beslenmeye uygun bir üründür. Bu sebeple bal yerine de kolaylıkla tercih edilebilir.

Agave Şurubu Faydaları

Günümüzde satılan agave şurupları, agave şekerlerinin ısı ve enzimlerle işlenmesiyle elde edilir ve bu süreçte agave tüm sağlıklı etkisini yitirir. Agave nektarının glikoz oranı düşüktür ve bu nedenle kan şekeri seviyelerini fazla artırmaz. Bu da tatlandırıcının düşük glisemik indeksli olmasını sağlar (1).

Sindirim ile ilgili bir takviye olan bira mayası hakkında bilgi edinmek için “Bira Mayası Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesine göz atabilirsiniz.

Agave Şurubu Nasıl Kullanılır?

Agave şurubu şekerden 1.4 ila 1.6 kat daha tatlıdır ve yemek tariflerinde şeker veya bal yerine kullanılabilir. Bazı kahvaltılık tahıllara bağlayıcı olarak eklenmektedir. Hafif agave şurubu, neredeyse nötr bir tada sahiptir ve bu nedenle bazen içeceklerde kullanılır. Kehribar rengi agave şurubu, orta yoğunlukta karamelli bir lezzete sahiptir ve bu nedenle, daha güçlü tatlar için yemeklerde ve içeceklerde kullanılır. Koyu agave şurubu daha güçlü karamel notalara sahiptir ve bazı tatlılarda, kümes hayvanları, et ve deniz mahsulleri kullanılan yemeklere ayrı bir lezzet katması için kullanılmaktadır. Hem amber hem de koyu agave şurupları bazen krep, waffle ve kızarmış ekmek için sos olarak kullanılır. Koyu olanı filtre edilmez ve bu nedenle agave bitkisinin minerallerinin daha yüksek bir konsantrasyonunu içerir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top