İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Kolajen (Collagen)
  4.  › 
  5. Hyalüronik Asit (Hyaluronic Acid)
Hyalüronik Asit (Hyaluronic Acid)

Hyalüronik Asit (Hyaluronic Acid)

Devamını oku »
7 ürün listeleniyor.

Hyalüronik Asit Hakkında

Hyalüronan olarak da bilenen hyalüronik asit, vücudun doğal olarak ürettiği yapışkan ve berrak bir madde formundadır. Eklem sıvılarında, bağ dokusunda ve gözlerde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bu madde, aynı zamanda hücre dışı matrisin de ana bileşenlerinden biridir. Vücutta bulunduğu bölgelerde yağ ve nem konularında rol alan hyalüronik asit, yapışkan yapısıyla dokularda yastık ve kayganlaştırıcı görevleriyle de rol alabilir.

Hyalüronik Asit Formları

En sevdiğiniz cilt bakım ürünlerinin etiketlerine göz attığınızda farkında olmadan hyalüronik asit içerikli bir ürün kullandığınızı görebilirsiniz. Hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünleri oldukça popülerdir. Hyalüronik asit takviyeleri, ağızdan alınan ve cilt yüzeyine uygulanan farklı formlarda bulunabilir. Ayrıca kolajen gibi bazı gıda takviyelerinin içeriğinde yer alabilir. En popüler hyalüronik asit takviyeleri içinde kapsül formundaki ürünler yer alır. Kapsül formundaki hyaluronik asit takviyeleri, koruyucu görevi gören; sert şekildeki bir dış kabuk içerisinde yer alır. Bahsedilen dış kabuk ise sindirim sisteminde parçalanır. Ardından, vücut sisteminde emilir ve metabolize edilir. Kişilere pratik kullanım imkanı sunar. Kapsül formunda üretilen hyalüronik asit takviyelerini, geniş bir yelpazeye yayılan marka çeşitliliği ve farklı servis miktarları ile Vitaminler.com’da inceleyebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Çeşitleri

İçeriği yalnızca saf hyalüronik asit ile oluşturulmuş ürünler ile kolajen, probiyotik ve benzeri bileşenlerle zenginleştirilmiş formüllere sahip hyalüronik asit takviyelerini, Vitaminler.com’da bir arada bulabilirsiniz.

En İyi Hyalüronik Asit Takviyesi Markaları

Birçok farklı içerik ile sunulan hyalüronik asit takviyelerinin üretiminde, sayısı hiç azımsanmayacak oranda marka öne çıkıyor. Assos, Eurho Vital, Gnc ve Nature’s Bounty gibi markalar yurt dışı merkezli üretim yapan en iyi hyalüronik asit takviyesi markaları arasında sayılabilir. Bu markaların özel formlarda hazırlanan ürünlerini vitaminler.com üzerinden kolayca satın alıp tüketebilirsiniz. Ayrıca  Nutrafarm ve One Up gibi Türkiye menşeli markaların hyalüronik asit takviyesi ürünlerine, daha ulaşılabilir fiyatlarla erişerek, dilediğiniz hyalüronik asit takviyesi çeşidini keşfedebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hyalüronik asit takviyesi seçerken piyasada güvenilir olmasıyla öne çıkan markalara ait olan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca ürünlerin orijinal olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmelidir. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onayı ve izin numaraları, hyalüronik asit takviyesini üreten firmanın ürüne dair barkod ve lot numaralarının yer alıp almadığı da özenle dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Almış olduğunuz hyalüronik asit takviyesine ait ambalajın da tahrip edilmemiş ve bozulmamış olması bu konuda önem taşır.

Hyalüronik Asit Takviyesi Fiyatları

Pek çok takviye ürününde olduğu gibi hyalüronik asit takviyesi ürünlerinin fiyatları da markasından içeriğinde yer alan diğer bileşenlere, ambalajdan gramaja ve kullanım formuna kadar geniş bir yelpazede yer alır. İncelediğiniz hyalüronik asit takviyesini %100 orijinal ürün garantisi, size yönelik indirimler, farklı ödeme seçenekleri ve aynı gün kargo imkanıyla vitaminler.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hyalüronik Asit Ne İşe Yarar?

Haylüronik asit ağırlığının bin katına kadar su bağlayabilir. 

Hyalüronik Asit Takviyesi Faydaları Nelerdir?

Nemlendirilmiş bir ciltten bahsedildiğinde esas olarak çok fazla su içeriğine sahip cilt kastedilir. Vücudunuzdaki hyalüronik asidin kabaca yarısı ciltte bulunur. Bu konuyla alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Hyaluronik Asit Nedir ve Etkileri Nelerdir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kimler Hyalüronik Asit Kullanabilir?

Takviye ürünlerin insanlar üzerindeki etkileri; fiziksel durum, yaş ve cinsiyet gibi pek çok etmen nedeniyle farklılık gösterebilir. Alacağınız hyalüronik asit takviyesi ürün içeriğini göz önünde bulundurup, doktorunuza danışarak kullanmaya uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hyalüronik asit takviyesi için kesin çizgilerle belirlenmiş bir yaş aralığı yoktur. Ayrıca herhangi bir cinsiyete göre belirlenmiş kullanım sınırı yoktur. Herhangi bir ihtiyaç halinde, doktor önerisi ve talimatlarıyla hyalüronik asit takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik asitin çeşitli kullanım alanları vardır. Pek çok insan onu takviye olarak alır. Kapsül formundaki hyalüronik asit takviyelerinin genelde su ile beraber kullanılması önerilir. Ancak nasıl, ne zaman ve ne kadar kullanılacağına dair kesin bilgi için doktora danışabilirsiniz. Aldığınız hyalüronik asit takviyesinin ambalaj içerisinde yer alan kullanım içeriğine de ayrıca göz atarak bilgi edinebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Ne Zaman Kullanılır?

Tıpkı vücudumuzda doğal olarak oluşan kolajen ve elastin gibi, hyalüronik asit miktarı da yaşlandıkça azalabilir. Aynı şekilde güneş ışığına maruz kalma oranı da bu durumu etkileyebilir. Bununla birlikte, vücudumuzda hyaluronik asit üretimini etkileyebilecek bazı yollar da vardır. Takviye yoluyla hyalüronik asit kullanmak istiyorsanız; yaşınız ve mevcut durumunuza göre doktorunuza danışmanızı öneririz. Uzman tavsiyesi ile hyalüronik asit takviyesi kullanma konusunda doğru zaman ve dönemi belirleyebilirsiniz. Hyalüronik asit takviyesi ürününün üzerindeki bilgileri okuyarak, gün içinde ne zaman ve ne kadar kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Hyalüronik Asit Nasıl Elde Edilir?

Hyalüronik asit, ilk kez bir ineğin gözündeki vitröz gövdeden elde edilmiştir. Günümüzde pek çok farklı kaynak kullanılarak laboratuvar ortamında üretilen bir bileşendir. Hyalüronik asitin bilinen en temel kaynağı horoz taraklarıdır. Bunun yanı sıra bitki ve buğday fermantasyonundan da üretilebilir. Bakteriler tarafından fermente edilen bitki ve buğday özleri, saflaştırılarak doğal hyaluronan ya da diğer adıyla hyalüronik asit takviyesi haline getirilir.

Hyalüronik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Beslenme düzeni vücut fonksiyonlarını etkileyen bir unsurdur ve bu anlamda hyalüronik asit miktarını da etkileyebilir. Magnezyum, çinko ve C vitamini gibi türlü vitamin içeren besinler besinler, hayvansal gıdalar, sebze ve meyveler, vücudunuzdaki hyalüronik asit seviyesinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olabilir. Örnek olarak, lahana, pancar, soya, kemik suyu, portakal ve baklagiller gibi besinleri verebiliriz.

Hyalüronik Asit Takviyesi Nasıl Saklanmalı?

Çoğu takviye üründe olduğu gibi hyalüronik asit takviyesi de kapalı, serin, güneş ışığı görmeyen ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Yine her takviye üründe olduğu gibi hyalüronik asit takviyelerinin de ambalaj üzerinde belirtilen bir son kullanma tarihi vardır. Satın alınan takviye ürünlerinin üzerinde yer alan saklama koşullarına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Hyalüronik Asit Takviyesi Nereden Satın Alınır?

Hyalüronik asit takviyesi ürünleri, fiziksel ve online mağazalar aracılığıyla satın alınabilir. Ürün içeriklerinin yer aldığı tablo, günde kaç defa ve ne kadar alınacağına dair kullanım önerisi gibi pek çok bilgiyi de online mağazalar aracılığıyla öğrenerek satın almak mümkündür. Ayrıca alanında deneyimli satış temsilcilerinin önerileri ve bilgi birikimleri aracılığıyla fiziksel mağazalarda da ürünlerin içeriklerine dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

,

Kaynaklar

1. Hyaluronic Acid: A Key Molecule in Skin Aging, 2012

2. Interactions of Hyaluronic Acid with the Skin and Implications for the Dermal Delivery of Biomacromolecules, 2015

3. Age-Related Changes in Pericellular Hyaluronan Organization Leads to Impaired Dermal Fibroblast to Myofibroblast Differentiation, 2009

4. Ingested hyaluronan moisturizes dry skin, 2014

5. A Dietary Supplement Improves Facial Photoaging and Skin Sebum, Hydration and Tonicity Modulating Serum Fibronectin, Neutrophil Elastase 2, Hyaluronic Acid and Carbonylated Proteins, 2015

 

Mobil görünüm için tıklayın.
Top