İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Diyet ve Kilo Kontrolü
  4.  › 
  5. Tatlandırıcılar
Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar

Devamını oku »
25 ürün listeleniyor.

Tatlandırıcı Çeşitleri

Doğal ve yapay olmak üzere iki farklı kaynak kullanılarak üretilen tatlandırıcılar, şeker tadının yanı sıra kıvamlaştırıcı etki de sağlayan seçeneklere sahiptir. Şeker yerine kullanılan tatlandırıcı çeşitleri; agave şurubu, suklaroz, stevia gibi seçeneklerle Vitaminler.com’da doğal ve yapay formlar halinde bir arada sunulur.

Doğal Tatlandırıcılar

Doğal tatlandırıcılar genellikle bitkilerden ve bitki köklerinden elde edilip ayrıştırılır. Yaygın doğal tatlandırıcıları bal, stevia, agave şurubu, akçaağaç şurubu, hurma suyu ve Hindistan cevizi şekeri olarak sıralayabiliriz. Stevia rebudiana bitkisinin yapraklarından elde edilen stevia ile güçlü ve etkili tadıyla az miktarda kullanıldığında bile tat veren agave şurubu, şeker ihtiyacına doğal bir alternatif sunan bitkisel tatlandırıcılardır. Aralarında Hindistan cevizi şekeri, kakao tozu gibi ürünlerin de bulunduğu doğal tatlandırıcı kaynakları; farklı markalardan oluşan ürün çeşitliliği ile Vitaminler.com online mağazasında yer alır.

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar laboratuvarlar ortamında oluşturulur. Yaygın yapay tatlandırıcıları sukraloz, aspartam, asesülfam-K ve sakkarin olarak sıralanabilir. Kimyasal bir şeker kaynağı olarak laboratuvar ortamında kalorisiz içerikle üretilen suklaroz çeşitleri ise yapay tatlandırıcılara örnektir. Normal şekerden daha fazla tat ve kıvam veren suklaroz, buna karşın kalori içermeyen yapısı ile vücut ağırlığını kontrol altında tutmak isteyenler için diyetlere eklenebilecek bir üründür.

En İyi Tatlandırıcı Markaları

Doğal ya da yapay olarak karşımıza çıkan ve çeşitleri bulunan tatlandırıcıların üretiminde, sayısı azımsanmayacak sayıda marka ile karşılaşırız. Fibrelle, The Lifeco ve Canderel gibi markalar, en iyi tatlandırıcı markaları arasında sayılabilir. Bu markaların farklı ambalajlarda hazırlanan tatlandırıcılarına Vitaminler.com üzerinden erişebilir ve size özel indirimlerden yararlanarak satın alabilirsiniz.

Tatlandırıcı Fiyatları

Tatlandırıcı ürünlerin fiyatları farklı etmenler nedeniyle değişkenlik gösterebilir. Doğal ya da yapay tatlandırıcı ürünlerin fiyatlarını; markadan içeriğindeki bileşenlere, ambalajdan gramaja ve formuna kadar pek çok durum etkileyebilir. İncelediğiniz tatlandırıcı ürünleri; %100 orijinal ürün garantisi ve aynı gün kargo fırsatı ile vitaminler.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Tatlandırıcı Formları

Doğal ve yapay tatlandırıcılar; saşe, sıvı, toz ve tablet gibi farklı formlarda üretilerek karşımıza çıkar. Bu tatlandırıcı formları ise farklı tüketim ve kullanım alışkanlıklarına göre kolaylık sunar.

Saşe

Saşe formdaki tatlandırıcılar, tek kullanımlık paketler içerisinde yer aldıkları için daha hijyenik, kolayca taşınabildiği ve açılabildiği için de pratik kullanım imkanı sunar. Genelde kahve ve çay gibi içeceklerde kullanıldığı bilinmektedir.

Sıvı

Sıvı formdaki tatlandıcırılar, genelde kıvam gerektirmeyen puding, sütlaç, komposto gibi gıdaların tatlandırılmasında kullanılır.

Stix

Stix formdaki tatlandırıcılar, kolayca açılabilen tekli ambalajlara sahiptir. Bu özellikleri ile pratik kullanım olanağı sunar. Stix formdaki tatlandırıcılar genellikle çay gibi içeceklerde kullanılır.

Tablet

Tablet formdaki tatlandırıcılar da pratik kullanıma sahip ambalajları ile öne çıkar. Stix ve saşe formlar gibi genelde içeceklerde kullanılır.

Toz

Toz formdaki tatlandırıcılar, genelde tariflerde karşımıza çıkar. Kek ve kurabiye gibi unlu mamullerde ya da sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılarda veya baklava ve revani gibi şerbetli tatlılarda kullanılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tatlandırıcı Nedir?

Tatlandırıcılar şekerin yerine alternatif olarak kullanılan ürünlerdir. Yapay ve doğal olmak üzere çeşitli türleri bulunur ve pek çok farklı formda yer alabilirler.

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanılır mı?

Şekere alternatif olarak sunulan tatlandırıcılar, içecekler ve tariflerde şeker yerine kullanılabilmektedir.

Stevia Nedir?

Stevia rebaudiana olarak da adlandırılan stevia, yaban otu ailesinin bir alt grubu olan krizantem ailesinin bir üyesidir. Stevia bitkisinin şeker otu olarak da adlandırıldığı bilinmektedir. Stevia ürünlerinin çoğu stevia yaprağının tamamını içermez. Genelde rebaudiosit A (Reb-A) adı verilen bir stevia yaprağı özünden yapılırlar.

Yapay Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Yapay tatlandırıcııların etkileri üzerine pek çok araştırma yapılmaktadır. Şeker alternatifi olarak sunulan tatlandırıcıların da genel olarak her takviye üründe olduğu gibi aşırıya kaçmadan kullanılması önerilir.

Kimler Tatlandırıcı Kullanabilir?

Tatlandırıcılar şekere alternatif olarak üretilmektedir. Kilo kontrolü yapanların ve şeker tüketmek istemeyenlerin tüketebileceği bir alternatif olarak yer alır. Ancak tatlandırıcı kullanımı için öncelikle doktorunuza danışmanız ve önerilerini göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Tatlandırıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapay ya da doğal tatlandırıcı satın alırken, güvenilir markalara ait olan ürünler tercih edilmeli ve ürünlerin orijinal olup olmadığı muhakkak kontrol edilmelidir. Detaylı bilgi edinmek için ürün içeriklerinin yer aldığı tablo da önceden incelenmelidir. Almış olduğunuz takviye ürüne ait ambalajın bozulmamış ve tahrip edilmemiş olarak size ulaşması da aynı şekilde önem taşır.

Tatlandırıcılar Nereden Satın Alınır?

Tatlandırıcılar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir; fiziksel ve online mağazalar aracılığıyla pek çok çeşidine ulaşıp, satın almak mümkündür. Deneyimli satış temsilcilerinin ürüne dair bilgilerini paylaştığı fiziksel mağazalar aracılığıyla içerik ve kullanım koşulları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Farklı formlarda yer alan tatlandırıcı çeşitlerini Vitaminler.com online mağazası üzerinden detaylı olarak inceleyebilir; içerik tablolarına ve kullanım koşullarına bakabilirsiniz. Fiyat ve performans açısından ihtiyacınıza uygun tatlandırıcıları, günün her saati ücretsiz kargo fırsatıyla satın alabilirsiniz.


Kaynaklar

1.      Sweetener. Encyclopedia of Analytical Science (Second Edition), 2005


Mobil görünüm için tıklayın.
Top