İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Omega 3

Omega 3

Devamını oku »
New Life Efa-Vit 120 Ml Omega 3
New Life

Omega 3 Kaynakları

Omega-3 başlıca; hamsi ve somon gibi balıklarda, kümes hayvanlarının yumurtasında, ceviz gibi kuruyemişlerde, keten tohumu ve chia tohumu gibi tohumlarda, , ıspanak ve semizotu gibi sebzelerde bulunmaktadır.

Omega 3 Çeşitleri

Omega 3 yağ asidi çeşidi şunlardır: ALA (Alfa-Linolenik Asit)' ten türeyen EPA (Eikosapentaenoik Asit), DHA (Dokosaheksaenoik Asit)' dır.

ALA (Alfa-Linolenik Asit): Çoğunlukla chia tohumu, kivi, keten tohumu, kırmızı yaban mersini, semizotu, ceviz ve kabak çekirdeği gibi bitkisel besinlerde bulunan omega 3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Omega3’ün sağlığımıza faydalarının çoğu EPA ve DHA’dan gelmektedir. Bu yüzden vücudumuz besinlerden aldığımız ALA’yı EPA ve DHA’ya dönüştürebilmektedir. Bununla birlikte; bazı insanların vücutları bu dönüştürmeleri çok verimli bir şekilde yapamayabilir ve bu dönüşüm sırasında önemli oranda yağ asidi kaybolabilir.

EPA (Eikosapentaenoik Asit): Balık yağı, uskumru, somon, sardalya ve ringa balığı benzeri besinlerden ve yenilebilir/sofralık deniz yosunu çeşitlerinden elde edilebilen bir çeşit Omega 3 yağ asididir. Ayrıca, anne sütünde de bulunmaktadır.

DHA (Dokosaheksaenoik Asit): Somon gibi soğuk su balıkları, balık yağı, alg yağı ve anne sütü gibi besinler DHA bakımından zengin besinlerdir. DHA, en önemli Omega 3 yağ asidi çeşidi olarak sayılmaktadır. Buna rağmen, bizler DHA ihtiyacımızı yediğimiz besinlerle yeteri kadar karşılayamayabiliyoruz. Bu nedenle, vücudumuz bu ihtiyacı dengelemek için ALA ve EPA’yı DHA’ya dönüştürebilmektedir.

Omega 3 Gıda Takviyeleri ve Kullanımı

Ayrıca, EPA ve DHA gıda takviyelerinden de alınabilen Omega 3 çeşitleridir. Omega-3 gıda takviyeleri alırken ürünlerin cıva (Hg), kurşun (Pb) ve kadmiyum (Cd) gibi ağır metal elementleri içermediğini onaylayan güvendiğiniz firmalardan almanızı tavsiye ederiz.

Omega 3 gıda takviyelerinin kullanım miktarı kişiden kişiye ve üründen ürüne değişiklik gösterebildiği için miktarın sağlık uzmanı tavsiyesi ile belirlenmesini ve çocuklarda sağlık uzmanı kontrolünde kullanılmasını tavsiye ederiz. Ayrıca, doktorunuza danışmadan günde 3 gramdan fazla Omega-3’ü tabletle gıda takviyesi olarak almamanız gerektiğini önemle belirtiriz.

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top