İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Rezene Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Rezene Yağı Nedir?

Rezene, bebek bakımında ve mutfakta kullanılan hafif kokulu bir ot çeşididir. Rezene yağı ve çayı sıkça kullanılan bitkisel ürünler arasındadır. Özellikle uyku ve gaz problemlerinde bebekler için rezene çayı önerilebilmektedir. Rezene bebeklere verilmeden önce mutlaka hekime danışılmalıdır. Rezene yağı yetişkinler tarafından kullanılabilen rezene tohumlarından üretilen bir üründür. Rezene yağı aroması sebebi ile cilt bakım ürünlerinde tercih edilir.

Rezene sarı çiçeklere ve tüylü yapraklara sahiptir ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Akdeniz bitkisi olmasına rağmen zaman içinde dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Kıyı bölgelerine, özellikle de deniz ve nehir kıyısındaki yerlere özgüdür. Rezene bitkisinin tohumları meyan kökü ve anason benzeri bir tada sahiptir. Ancak daha hafif ve yatıştırıcı bir kokusu bulunmaktadır.

Rezene ve tohumları mutfak kullanımının yanı sıra çok çeşitli faydalar sunar ve antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel etkiler sağlayabilir (1).

Rezene Yağı Faydaları Nelerdir?

Rezene tohumlarından elde edilen rezene yağının vücuda faydaları:

Besin Değeri Yüksektir

Hem rezenenin hem de tohumlarının besin değerleri oldukça yüksektir. Bu bitki C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve manganez gibi önemli besinler içermektedir.

Güçlü Bitki Bileşiklerine Sahiptir

Rezene bitkisinin tüm kısımları klorojenik asit, limonen ve kersetin gibi güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve bunların tümünün birçok faydası bulunmaktadır (2).

Rezene Tohumları İştahı Bastırabilir

Rezene tohumları iştahı azaltabilir, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Rezene ve tohumları kalp sağlığı için gerekli olan lif, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bileşenlerini içerir (3).

Emziren Kadınlara Fayda Sağlayabilir

Rezenenin galaktojenik özelliklere sahip olduğu bilinir. Yani süt salgılanmasını artırmaya yardımcı olur. Bazı araştırmalar rezenenin emzirilen bebeklerde kilo alımını artırabileceğini öne sürerken, diğer çalışmalar hiçbir fayda sağlamadığını belirtmektedir (2). Dolayısı ile bu bilginin kesinliği söz konusu değildir.

Rezene yağı ayrıca;

 • Antibakteriyel özelliklere sahip olabilir (4).
 • Ruh sağlığına fayda sağlayabilir (5)
 • Menopoz semptomlarını hafifletebilir (6)

Rezene Yağı Nasıl Kullanılır?

Rezene ve rezene yağı karakteristik özellikleri ile yüzyıllardır kullanılan ürünler olmuştur. Kokusu ile öne çıkan rezene yağı birçok amaç için kullanılabilmektedir. Rezene yağı uçucu yağlar sınıfında yer almaktadır. Sıcak banyo suyuna güzel koku yayması için birkaç damla eklenebilir. Rezene, kozmetik ve bakım sektöründe önemli bir yere sahiptir.

Rezene yağı kişisel cilt bakım temizlik ürünlerine birkaç damla eklenebilir. Saç bakım ürünlerine de aynı şekilde eklenebilir.

Cilt bakımının yanı sıra çayı da sıkça kullanılır. Rezene çayı bebeklere doktor tavsiyesi üzerine verilmelidir. Bu çayın bebeklerin gazını hafiflettiği halk arasında bilinmektedir.

Rezene Yağı Nasıl Yapılır?

Rezene tohumu yağı olarak da adlandırılan bu yağ, rezene tohumlarından buharla damıtılarak elde edilmektedir. Rezene yağı açık sarı, soluk bir renge sahiptir. İnce bir kıvamı vardır ve oldukça akışkandır.

Sıkça Sorulan Sorular

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Uykuya yardımcı olabilir.
 • Anne sütü üretimine yardımcı olabilir.
 • Sindirimi destekleyebilir.
 • Vücuttaki antioksidan miktarını artırabilir.
 • Nefesi tazeleyebilir.
 • Kabızlığa iyi gelebilir.

Rezene Çayı Günlük Kullanım Miktarı Nedir?

Rezene çayının günlük kullanımı ile ilgili önerilen bir sınır yoktur. Rezene çayı sindirimi etkilediğinden, her seferinde bir bardakla başlamanız ve vücudunuzun tepkisine göre tüketmeye devam etmeniz önerilir (7).

Rezene Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Rezene çayının bazı yan etkileri (7):

 • Rezene içinde bulunan estragole, bebekler için ve yüksek miktarlarda rezene çayı tüketenler için güvenilir olmayabilir.
 • Rezene tohumu yağında aktive edilen östrojenden dolayı hamilelik döneminde kullanımı tavsiye edilmez.
 • Rezene, havuç ailesine ait olduğu için havuç ya da kereviz gibi bitkilere alerjisi olanların kullanımı tavsiye edilmez.
 • Kan inceltici kullanıyorsanız veya kanama bozukluğunuz varsa, rezene çayı tüketilmesi tavsiye edilmez.

Rezene Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Rezene yağı, hem metabolizmayı güçlendirici hem de iştah bastırıcı etkilere sahiptir ancak direkt olarak zayıflamaya etkisinden bahsedilemez. Rezene yağı haplarını kullanım talimatlarına uygun bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kişniş yağı hakkında bilgi edinmek için “Kişniş Nedir? Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 8.08.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top