İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu

Chia tohumları Aztek kültürünün temel besinlerinden biridir. Chia (çiya) bitkisi, nane ailesinin bir üyesi olan çöl bitkisi Salvia Hispanica kökeninden gelmektedir. Salvia hispanica tohumu genellikle ortak adı olan "chia" şeklinde anılmaktadır. Kökenleri, eski Aztek medeniyetine dayanan bu besinin ilk kez Orta Amerika'da yetiştirildiğine inanılmaktadır. Chia bitkisinin yenilen kısmı tohumlarıdır.

Chia tohumları, doğal olarak siyah veya beyaz renklidir (kahverengi olmamalıdır). Son on yıl içinde ticareti artmıştır ve popüler bir gıda haline gelmiştir. Bu küçük tohumlar, kuru ağırlıklarının yaklaşık 10 katı sıvı emip tutarak genişleyebilir. Sıvıyı emdikleri zaman, tohumlar minyatür topları anımsatan jel benzeri globüller halinde şişerler.

Çiya tohumu salata ve yiyeceklere serpiştirilebilir, puding kıvamına getirilip tatlı ve kahvaltı alternatifi olarak tüketilebilir. Kek ve börek gibi yiyeceklerde de kullanılabilir. Çiya tohumu ile alternatif besinler ve tarifler üretebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ile ilgilenenler bu ürünü yüksek bitkisel protein içeriğinden dolayı sıkça tercih etmektedir.

Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia (çiya) tohumları yaklaşık olarak % 6 su, % 42 karbonhidrat, % 16 protein ve % 31 yağ içerir. Chia tohumlarındaki yağ asitleri doymamış olup, toplam yağın %17-26'sı linoleik asittir. Tohumlar omega-3 yağ asitleri ve B vitaminlerinden tiamin ile niasin açısından zengindir.

Kurutulmuş chia tohumları riboflavin ve folat kaynağı olan gıdalar arasındadır. Çeşitli mineralleri içeren chia tohumunda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko bulunmaktadır.

Chia Tohumu Nerede Yetişir?

Chia tohumları Orta Meksika ve Guatemala'da yetiştirilmektedir. Orta ve Güney Amerika'da ticari olarak yetiştirilen bitkiler arasında yer almaktadır. Chia tohumları, Arjantin, Bolivya, Meksika ve Paraguay'da endüstriyel, besleyici içecekler ve yiyecekler içinde kullanılan gıdalardandır.

Chia Tohumu Faydaları

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan çalışmalar, chia tohumlarının kandaki ALA seviyelerini% 138'e ve EPA'yı% 39'a kadar yükseltebildiğini göstermiştir. Yine çalışmalar, chia tohumları ile yapılan ekmeğin daha geleneksel ekmeklere kıyasla kan şekeri tepkisinde azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Chia tohumlarının ve chia ununun, kan basıncının yüksek seviyelerde olan bireylerde kan basıncını düşürebileceği gözlemlenmiştir. Olağanüstü su emme kapasiteleri nedeniyle, chia tohumları sindirim sisteminizdeki yiyeceklerin hacmini arttırır, dolgunluğun artmasına ve gıda alımının azalmasına neden olur.

Özetle, Chia tohumlarının daha düşük kan basıncı sağlamaları, gelişmiş kan şekeri kontrolü ve daha yüksek lif ve omega-3 seviyeleri oluşturmaları gibi birçok faydası vardır. (1)

Omega 3 kaynağı olan chia tohumunun nasıl tüketileceği hakkında bilgi sahibi olmak için “Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?” makalesini okuyabilirsiniz.

Kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunan omega 3 yağ asidi kaynaklarını öğrenmek için “Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?” yazısını okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 13.09.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top