İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 ya da diğer bilinen adı ile balık yağı, vücudumuzda beyin ve kalp fonksiyonları için anne karnından itibaren gereksinim duyulan besinlerden biridir. Omega 3'ün yanı sıra omega 6-9 ve krill yağı (krill oil) gibi balık yağı sınıfına giren besinler de bulunur. Genellikle deniz ürünleri balık yağı içeren ürünlerin başında gelir. 

Omega 3 nelerde var, hangi besinlerde bulunur inceleyebilirsiniz.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 içeren yiyecekler genellikle deniz ürünleridir. Bazı bitki, yemiş ve et ürünlerinde de Omega3 içeren yiyecekler bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri, balık ve keten tohumu gibi gıdalarda bulunur (3). Kuruyemiş ve tohumlar (keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi), bitkisel yağlar (keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi), takviyeli gıdalar (bazı meyve suları, süt, soya içecekleri ve bebek mamaları gibi) farklı miktarlarda omega 3 içermektedir.

Omega 3 Hangi Balıklarda Var?

Somon, uskumru, ton balığı, ringa balığı ve sardalya gibi soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda bol miktarda omega 3 bulunur.

Omega 3 Nedir?

Üç ana omega 3 yağ asidi bulunmaktadır bunlar; alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asittir (DHA). ALA esas olarak keten tohumu, soya fasülyesi ve kanola yağları gibi bitki yağlarında bulunur. Balık ve diğer deniz ürünlerinde DHA ve EPA bulunur. Bir başka omega-3 yağ asidi olan ALA (alfa-linolenik asit) ile fındık ve tohumlar gibi bitki kaynaklarında bulunur. Bu yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir.

Memeliler, omega-3 yağ asitlerini sentezleyemezler, ancak daha kısa zincirli omega-3 yağ asidi ALA'yı diyet yoluyla elde edebilir ve daha önemli uzun zincirli omega 3 yağ asitlerini oluşturmak için kullanabilirler. Uzun zincirli omega-3 yağ asitlerini ALA'dan yapma yeteneği yaşlanmaya bağlı olarak bozulabilir. Havaya maruz kalan gıdalarda, doymamış yağ asitleri, oksidasyon ile bozulmaya daha yakın bir hal alabilmektedir.

ALA temel bir yağ asididir, insan vücudu bu yağ asidini sentezleyemez, bu yüzden insanların bu yağ asidini, tüketilen yiyecek ve içeceklerden alması gerekmektedir. Vücut ALA'yı EPA'ya ve sonra DHA'ya dönüştürebilir, ancak bu sadece çok küçük miktarlarda olabilmektedir. Bu nedenle, EPA ve DHA'ların gıdalardan alınması, vücuttaki bu omega-3 yağ asitlerinin seviyelerini arttırmanın yoludur.

Omega 3 Faydaları

Omega 3 faydaları bilimsel çalışmalara sıkça konu olmuştur. Uzun yıllardır balık yağı takviyeleri de bu sebeple oldukça fazla tercih edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. DHA beynin normal gelişimi ile göz ve sinir siteminin gelişimine yardımcı olur.

 

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli bir biçimde kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza ya da konunun uzmanı bir kişiye danışarak tüketmeniz tavsiye edilir!

Paylaş

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top