İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Passiflora Nedir, Nasıl Kullanılır?

Passiflora Nedir?

Passiflora, diğer adıyla çarkıfelek çiçeği, Orta ve Güney Amerika'ya özgü tırmanarak büyüyen bir asma türüdür. Bitkinin daha çok üst bölümleri kullanılmaktadır. Passiflora çiçeği özü, yiyecek ve içeceklerde lezzet verici olarak kullanıldığı gibi, cilde doğrudan sürülerek de kullanılabilmektedir. Passiflora takviyeleri genellikle şurup formda olsa da kapsül ve tablet seçenekler de bulunmaktadır.

Passiflora nedir, passiflora ilaç, tablet, hap, şurup ve kapsül ne için kullanılır?

Passiflora denildiğinde genellikle ruh hali ve bitkinlik akla gelir. Rahatlatıcı etki ile tanınan bu bitkinin İlgi çekici parlak iri çiçekleri bulunur. Yaklaşık 3 ile 9 m yüksekliğe ulaşabilir ve yaklaşık 4 ile 7,5 cm arasında pembe, sarı, mavi ve beyaz çiçeklere sahip olur. Meyveleri yenilebilir bir bitkidir. Passiflora, meyvesi için yetiştirilebildiği gibi süs bitkisi olarak da tercih edilebilir.

Passiflora Faydaları

Güvenilir kaynaklara göre, passifloranın kullanım alanlarını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de yapılan bazı araştırmalar passifloranın uykusuzluk ve kaygıyı gidermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin bu bitkinin, beyindeki gama-aminobütirik asit (GABA) seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bileşik beyin aktivitesini düşürerek rahatlamaya ve daha iyi bir uykuya yardımcı olabilir.

Passiflora ailesinden gelen bir başka bitkinin mide problemlerinin tedavisine yardımcı olabildiği düşünülür. Yapılan bir çalışmada araştırmacılar, passiflora foetida bitkisinin farelerde ülseri hafifletmeye yardımcı olduğunu ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır (1, 2). Bu etkilerin henüz insanlar için de geçerli olduğunu destekleyen çalışmalar bulunmamaktadır. Bu sebeple passiflora takviyeleri tedavi amaçlı kullanılamaz.

Passiflora Nasıl Kullanılır?

Passiflora yüzlerce yıldır birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Avrupa'da insanlar passiflora bitkisini ve meyvesini bazı içecekleri tatlandırmak için kullanmışlardır. Passiflora çayı yapmak için kaynamış suya kurutulmuş hali eklenebilmektedir. Passifloranın hazır çay hali de bulunmaktadır. Passiflora hap, şurup ve ekstre formlarında da mevcuttur.

Ayrıca passiflora, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha farklı formlarda da mevcuttur:

  • Passiflora tablet
  • Passiflora kapsül
  • Kurutulmuş passiflora çiçeği
  • Passiflora meyvesi yağı

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Eski bir bitki grubunun hayatta kalan tek üyesi olarak tanımlanan gingko biloba hakkında da bilgi sahibi olmak için “Gingko Biloba Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Besin değerleri içinde protein, şeker, mineral ve biyoaktif lipit sınıfları bulunduran ruşeym ve ruşeym yağı hakkında detaylı bilgi edinmek için “Ruşeym Nedir, Yağı Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Passiflora Antidepresan mı?

Genel olarak, passifloranın anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren bulgular vardır. Birkaç klinik çalışma, bu bitkinin anksiyete yatıştırıcı (anksiyolitik) etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak bu bulgular anksiyete tedavisi için henüz geçerli değildir. Anksiyete ve diğer ruh hali bozukluklarında mutlaka psikiyatri hekimine başvurulmalıdır.

Passiflora Şurup Bebeklerde Kullanılır mı?

Passiflora şurup, yetişkinler tarafından ürün üzerindeki servis miktarına uyularak tüketilebilir. Ancak passiflora şurubun bebeklerde kullanımı için mutlaka çocuk doktoruna (pediatri doktoru) danışmanız gerekir. Bebek ve çocuklarda takviye kullanımında doktor onayı olmadan hareket etmeyiniz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.09.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top