İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Defne Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Defne Tohumu Yağı Nedir?

Defne tohumu yağı, defne bitkisinden elde edilen bir bitkisel yağ çeşididir. Defne tohumu yağı bu bitkiden elde edilir, günümüzde sık kullanılan bitkisel yağlardan biri haline gelmiştir.

Defne, bir ağaç türüdür. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişmektedir. Ege’de de eski zamanlardan beri bulunan bu ağaç, Yunan ve Roma mitolojilerinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Defne ağacı yaprakları hoş aroması ile yemek yapımında kullanılan bir üründür. Defne tohumu yağı ise aromaterapi yağı olarak cilt üzerinde kullanılır.

Defne tohumu, ağacın küçük, parlak ve siyah dut benzeri meyveleri içinde bulunur. Defne tohumu yağı bu meyvelerin tohumlarından elde edilir. Defne tohumu yağları genellikle cold press (soğuk sıkım) teknik ile üretilir.

Defne Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Defne tohumu yağının yapılan bazı araştırmalar sonucu aşağıdaki faydaları görülmüştür:

  • Böcek ilaçlarının yerine kullanılır ve böceklerden kurtulmanıza yardımcı olur(1).
  • Kas gerginliğinden kaynaklanan küçük ağrıları veya kronik bir durumlardan oluşan eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir (2).
  • Defne yağının, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bakteri ve küfleri öldürebilen antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinir. Aynı zamanda soğuk algınlığı gibi durumlarla ilişkili öksürüğü hafifletir (3).
  • Defne yağı romatizmal hastalıkları farklı şekillerde rahatlattığı gözlemlenmiştir. Etkilenen bölgelerdeki şişlik ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir (2).

Defne Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Defne tohumu yağı saç ve cilde uygulanabilir. Şampuana eklenerek saç bakımında kullanılabilir. Aroması oldukça güzeldir. Ayak bakımı için ayakların dinlendirileceği suya katılabilir. Kötü kokuların uzaklanmaşına yardımcı olur.

Defne yaprakları ise özellikle Akdeniz mutfaklarında çok çeşitli tariflerde kullanılan popüler bir baharat kaynağıdır. Yaygın olarak et, balık yemeklerine ve makarna soslarına eklenir. Kurutulmuş defne yaprakları, normal sıcaklık ve nem altında yaklaşık bir yıl raf ömrüne sahiptir. Defne yaprakları, gıda hazırlama aşamasında sadece lezzet verici maddeler olarak kullanılır.

Defne tohumundan elde edilen yağ, konsantrasyon, odaklanma ve netlik duygularını destekler. Canlandırıcı bir aromaya ihtiyaç duyduğunuzda yağın nefis ve yoğun kokusunu içinize çekebilir ve zihninizi yenileyebilirsiniz. Defne tohumu yağının en yaygın kullanımı ise kozmetik alanındadır. Defne yağı içeren sabunlar cilt ve özellikle saç için yararlı olabilir.

Defne Tohumu Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Defne tohumu yağını evde saçınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı badem yağı
  • 1 yemek kaşığı damla defne yağı

Zeytinyağı ve badem yağını karıştırın ve ocakta ısıtın. Isıttığınız yağ karışımına yumurta sarısı ve defne yağını ekleyerek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize ve saçlarına sürerek 2 saat bekletin. Daha sonra saçınızı iyice yıkayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Defne Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Defne yağı antik zamanlardan beri en çok sabun yapımında kullanılmıştır ve zamanla pek çok kozmetik üründe kendine yer bulmuştur.

Aromaterapide kullanılan yağ, yapraklardan buharla damıtılır. Defne tohumu yağını kullanabileceğiniz diğer yöntemler aşağıdaki gibidir:

Yüz Toniği / Sprey

Defne tohumu yağı normal ve lekeli ciltler için oldukça faydalıdır. Genellikle tahriş edici değildir ancak alerjik reaksiyonlara yatkın kişilerde dermatite neden olabilir. Her zaman bir deri yama testi yapılmalı ve kullanılmadan önce seyreltilmelidir.

Lenfatik Duş Masajı

Duştayken vücudunuza yağlarla masaj yapmak gözeneklerinizin yağı daha hızlı emmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi veya tatlı badem yağı gibi yağlara birkaç damla defne tohumu yağı ekleyerek vücudunuza masaj yapabilirsiniz. Yağları iyice karıştırın, ardından dizler ve koltuk altı gibi bölgelerinize masaj yaparak uygulayın.

Saç Maskesi

Saç dökülmesine yardımcı olabilecek çok sayıda doğal yağ vardır. Defne tohumu yağı da bu yağlardan biridir. Saçlar üzerinde canlandırıcı ve uyarıcı bir etkide bulunur. Saç seyrelmesinden şikayetçiyseniz, lavanta, biberiye, defne, sardunya, zencefil yağlarından (her birinden 5 damla) oluşan karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Çok eski zamanlara dayanan bir diğer bitki olan çuha çiçeği hakkında da bilgi edinmek için “Çuha Çiçeği Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesine göz atabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top