İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Reishi Mantarı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi mantarı Latince adı Ganoderma lucidum olan, Asya’nın sıcak ve nemli bölgelerinde yaygın bir şekilde yetişen bir mantar türüdür. Ganoderma mantarı olarak da bilinen reishi mantarı Çin’de 2000 yıldan beri kullanılmaktadır.

Reishi mantarının kırmızı, mor, yeşil, beyaz, sarı ve siyah renkli çeşitleri bulunmaktadır. Ancak en yaygın olarak bulunan, kırmızı reishi mantarı, üzerinde en çok çalışılmış, günlük kullanıma da en çok katılmış olan ganoderma çeşididir. Reishi, kuruyken bile parlak ve ışıltılı görünen bir yüzeye sahiptir. Mantarların tümü etli bir yapıdadır. Reishi mantarı Asya’da geleneksel tıpta önemli bir yere sahiptir. Çağlar boyunca kırmızı parlak görüntüsü ile insanları cezbetmiştir ve bu mantara ölümsüzlük, başarı ve sonsuz güç gibi değerler yüklenmiştir (1). Bu sebeple reishi mantarı ölümsüzlük mantarı olarak da bilinir.

Aslen Çin, Japonya ve Kore'de bulunan kırmızı reishi, dünya çapında sert ağaçlar üzerinde yetişen bir mantardır. Bu ağaçların bazıları akçaağaç, meşe ve elmdir. Tropikal iklimlerde yayılımı fazladır (2). Reishi mantarı doğada varolmasının yanı sıra ticari olarak da büyük miktarlarda üretilen bir mantar türüdür.

Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Ölümsüzlük mantarı lakabına sahip reishi mantarının bu lakabı hak etmesini sağlayacak çeşitli kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır (3).
  • Yorgunluk ve depresyonla mücadele eder (4, 5).
  • Kan şekerinizi kontrol altında tutar (6).
  • Hücre hasarını önleyen antioksidan etkiye sahiptir (7, 8).

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarı genellikle kuru veya sıvı, kapsül veya toz formunda bir ekstrakt olarak alınır.

Ağız yoluyla alınabilecek günlük doz:

  • 1.5 ile 9 gram ham kurutulmuş mantar
  • 1 ile 1.5 gram reishi tozu
  • 1 ml reishi çözeltisi (tentür)

Kuru formda bulunan reishi mantarlarından çay yapabilir veya çorbanıza ekleyebilirsiniz. Reishi mantarlarından çay elde etmek için mantarı önce öğütün veya dilimleyin. Ardından mantarları suda yarım saat ila iki saat arasında kaynatın. Kaynattığınız bu suyu daha sonra bir filtre veya peynir bezi yardımıyla süzerek içebilirsiniz. Mantarın acı tadını meyvelerle tatlandırmayı ihmal etmeyin (9).

Kurutulmuş reishi mantarları bütün olarak veya toz halinde tüketilebilir. Kurutulmuş reishi mantarları çorba ya da çaya katılabilir. Reishi mantarı çayı yapmak için ya bütün mantarlar öğütülür ya da uzun şeritler halinde dilimlenir. İstenilen miktar ölçülür ve birkaç dakika suda kaynatılır. Daha sonra ısı azaltılır ve çay yarım saat ve iki saat arasında pişirilir. Sıcak su, peynir bezi veya kahve filtresi kullanılarak süzülür. Bu çay acı bir tada sahip olduğundan dolayı bal veya meyveler ile tadı yumuşatılabilir.

Çeşitli yararları bulunan bir bitkisel ürün olan ginseng hakkında da bilgi edinmek için “Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ölümsüzlük Mantarı Nedir?

Reishi mantarı ölümsüzlük mantarı olarak biliniz. İlk olarak 2.000 yıldan fazla bir süre önce Changbai Dağları'nda Çinli şifacılar tarafından keşfedilmişti. Soğuk koşullarıyla bilinen bu kuzey dağları, aynı zamanda nadir bulunan reishi mantarının geliştiği büyük ılıman bir sert ağaç ormanına ev sahipliği de yapar.

Eski Çin metinlerinde bu mantar ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılırdı. Şifacılar, reishi mantarının yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğuna inanırdı. Çin kültüründe bu mantar uzun yıllar şans, şifa ve sağlık tılsımı olarak kullanılıyordu.

Kırmızı Reishi Mantarı Nerede Bulunur?

Kırmızı Reishi mantarı Meşe ve Akçaağaç gibi sert ağaçların gövdelerinde ve etrafında büyümektedir.

Reishi Mantarı Tozu Nasıl Kullanılır?

Reishi mantar tozunu çorbalara karıştırılabilir, smoothie tariflerinde kullanılabilir veya diğer içeceklerle karıştırılarak tüketilebilirsiniz. Bu toz gıdalarınıza bir besin takviyesi olarak da eklenebilir. Diğer yiyeceklerle veya içeceklerle karıştırmak mantarın acı tadını maskeler. Vücudunuz tozu daha hızla emer ve bu nedenle reishi mantarının toz hali etkilerini ve faydalarını kapsül formatından daha hızlı ortaya çıkarır. Reishi mantarının toz olarak kullanılması da doz açısında esneklik sağlar. Reishi tozunu yemeklerde ve tatlılarda toz halde tükettiğinizde miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Reishi mantarı tozu stresi dengelemek veya stresi azaltmak için kullanılır. Geleneksel Çin kültüründe bu mantar meditasyon uygulamalarını daha da faydalı halde getirmek için çaylarda kullanılır. Reishi mantarı özüt veya öğütülmüş toz formda bulunabilir. Hem mantarın gövdesi hem de mantarın tamamı öğütülerek elde edilir.

Reishi Mantarı Saç Çıkarır mı?

DHT'nin (dihidrotestosteron) inhibitörü olan reishi mantarları, erkek ve kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesinin ana nedenini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Reishi mantarının kullanılması vücudunuzdaki DHT miktarını azaltarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir denilebilir. Reishi mantarı kafa derisini iyileştirmeye yardımcı olan antimikrobiyal, antibakteriyel ve diğer özelliklere sahiptir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 15.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 10.10.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top