İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kudret Narı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kudret narı, c vitamini ve protein açısından zengin, kalorisi düşük tropikal bir meyvedir. Kabakgiller familyasına ait bu meyve son yıllarda sıkça konuşulan gıdalar arasında yer almaktadır. Kudret narı nedir ve nasıl kullanılır bu yazıda inceledik.

Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı, Asya, Afrika ve Karayipler'de yaygın olarak yetiştirilen bir meyvedir. Kudret narı Hindistan kökenlidir ve 14. yüzyılda Çin'de yaygınlaşmıştır. Doğu Asya ve Güney mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu meyvelerin şekilleri ve acılık oranları birbirlerinden farklıdır. Meyve sarı-turuncu pürüzlü kabuklar içerisinde büyük nar tanelerini andıran kırmızı tanelerden oluşur.

Kudret narı, otsu, dikenli bir asma çeşididir. Boyu 5 metreye kadar uzar. 3 ile 7 derin ayrık lobtan oluşan meyveleri, 4-12 cm arasında değişen boyutlarda yaprakları bulunmaktadır.

Kudret narının belirgin pütürlü dış yüzeyi ve uzun bir şekli vardır. Kudret narı meyvesi tamamen olgunlaştığı zaman, turuncu bir renge dönüşür ve parlak kırmızı kudret narı tohumu ortaya çıkar. Çin'de yaygın olan kudret narı, 20–30 cm uzunluğundadır, sivrileşen uçları ve açık yeşil rengiyle, hafifçe dalgalı, pütürlü bir yüzeye sahiptir. Hindistan'da daha tipik olan kudret narı sivri uçlu daha dar bir şekle ve üçgen çıkıntılara sahiptir. Rengi ise yeşildir. Bu çeşitleri göz önüne alındığında, birçok ara formu vardır. Bazıları, tek tek sunulabilecek, sadece 6–10 cm uzunluğunda minyatür meyveler taşır. Bu minyatür meyveler Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Nepal ve Güney Asya'daki ülkelerde popülerdir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Keskin tadı ve farklı görünümüne ek olarak, kudret narının birçok etkileyici faydası araştırmalarda gösterilmiştir:

Kudret narı, lif, C vitamini, folat ve A vitamini gibi iyi bir besin kaynağıdır.

Kudret narının, fruktozamin ve hemoglobin A1c seviyeleri de dahil olmak üzere uzun vadeli kan şekeri kontrolünün birkaç belirtecini iyileştirdiği gösterilmiştir. Yine de, daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç var (1).

Hayvanlar ile yapılan çalışmalar, kudret narı özünün kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ve bu da kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için gerekli olan insan deneyleri eksiktir (2).

Kudret narının kalorisi düşüktür ancak lif oranı yüksektir. İnsan ve hayvan çalışmaları, kudret narı özünün karın yağını ve vücut ağırlığını azaltmaya da yardımcı olabileceğini bulmuştur (3, 4).

Kudret Narının Yan Etkileri Nelerdir?

Ölçülü olarak tüketildiğinde kudret narı diyete sağlıklı ve besleyici bir katkı olabilir. Bununla birlikte, yüksek miktarlarda tüketmek veya takviyelerini almak çeşitli olumsuz etkilerle ilişkilendirilebilir.

Özellikle ishal, kusma ve mide ağrısı ile ilişkilendirilmiştir (5). Sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmadığından hamileler için önerilmez. Kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle, herhangi bir kan şekerini düşürücü ilaç alıyorsanız, yemeden önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Meyve genellikle yeşil olarak yenir ya da sarıya dönmeye başladığında tercih edilebilir. Bu aşamada, meyvenin eti sert, suludur ancak tadı acıdır. Meyvenin etli kısmı yenilebilir.

Kudret narı hazırlanışı için öncelikle meyvenin olgunluğuna bakmak gerekir. Olgunlaşmamış meyvelerde tohumlar ve özler beyaz görünür ve genellikle çok acı olurlar, bu yüzden pişirmeden önce çıkarılabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Karela olarak da bilinen bu sebzeyi hafifçe kızartarak, kaynatarak, buharda pişirerek veya kavurarak hazırlayabilirsiniz.

Kudret narını yıkayın ve kurulama bezi ile kurulayın. Kısa sapları her iki ucundan da kesin. Dış kabuğunu bir soyma bıçağıyla kazıyarak ince kabuğu çıkarın. Dış kabuğu yenilebilir olduğu için tipik olarak soyulmaz; bununla birlikte, ince bir kabuk tabakasının çıkarılması, kaba dış dokuyu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kudret narını yarı uzunlukta kesin. Bir çay kaşığı veya soyma bıçağı kullanarak tohumları ve lifli çekirdeği çıkarın. Çekirdekler istenirse kudret narının parçaları ile birlikte pişirilebilir.

Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narını ince ince dilimleyin. Ocağın üzerine bir tava yerleştirin ve ocağı orta-yüksek dereceye getirin. Bir çorba kaşığı zeytinyağını dökün ve kaynayana kadar ısıtın. Kudret narının parçalarını atıp pişirin ve tahta kaşıkla sürekli karıştırın. Kudret narı yağda kızartın. Bir tabağa bir kağıt havlu yerleştirin. Kızartılmış parçaları tavadan tabağa alın. Kağıt havlu, içindeki fazla yağı emdikten sonra salatalara, güveçlere ve çorbalara ekleyebilirsiniz.

Kudret Narı Nasıl Muhafaza Edilir?

Kudret narını muhafaza edip uzun süreli kullanabilmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Kudret narını iyi şekilde yıkadıktan sonra çok küçük parçalar halinde doğrayıp, kavanozun yarısına hakiki zeytinyağı dökün. Bu karışımı bir gün bekletin. Bundan sonra karışımı dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak kudret narını ezerek püre haline getirin ve bir yemek kaşığı bal ilave edin. Bu haliyle uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Kudret Narı Cinsel Gücü Arttırır mı?

Kesin olmamakla birlikte kudret narının cinsel gücü artırdığı iddia edilmektedir ancak klinik çalışmalar ve deneyler yetersizdir.

Kudret Narı Mide Ağrısına İyi Gelir mi?

Kesin bilimsel kanıtlar olmamasına rağmen insanlar diyabet, mide ve bağırsak problemleri, menstrüasyon ve diğer birçok durum için kudret narı tüketirler. Kısa vadede kudret narı güvenli olsa da yan etkileri arasında mide rahatsızlığı, kramp ve ishal bulunmaktadır.

Yarı kurak yerlerde yetişen bir bitkisel ürün olan çemen otu hakkında da bilgi edinmek için “Çemen Otu Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.07.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top