İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, antik çağlardan beri Asya'da ekstre halinde imal edilmiştir; Hindistan cevizi ve zeytin, kayıtlara geçmiş en eski bitkisel yağ kaynaklarıdır. Büyük oranlarda kıyılan veya rendelenen Hindistan cevizleri, özellikle kek, tatlı ve şekerlemelerin yapımında kullanılmak üzere ihraç edilmektedir. Hindistan cevizi yağı günümüzde de sıkça kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistan cevizi içeriği bakımından oldukça farklı alanlarda kullanıma uygun görülmüş ve tarih boyunca tadından ve kokusundan vazgeçilmeyen bir meyve olmuştur.

Hindistan cevizi yağı takviyelerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı saç, cilt bakımı ve makyaj temizliği için kullanılabilir. Kimyasal içeriğe sahip ürünler kullanmadan hindistan cevizi yağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Göz altı, tırnak ve saç bakımında da hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. 

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizinden (Cocos nucifera) elde edilir. Suda çözünmez ve erime noktası 21-27 C'dir. Hindistan cevizi yağı saç bakımı, kozmetik, renklendirici yapımı, deterjan kokusu, gıda ve emülgatör olarak kullanılır. Hindistan cevizi yağı saç ürünlerinde de yaygın olarak kullanılır (1).

Hindistan cevizi yağı, nasıl saklandığına bağlı olarak farklı bir form almaktadır. 24 °C 'ın üzerindeki sıcaklıklarda saklandığında, Hindistan cevizi yağı berrak bir sıvı olarak görünür. Daha soğuk havalarda Hindistan cevizi yağı katı, opak ve beyaz görünür.

Hindistan cevizi kullanımı bu formlara göre farklılık gösterir. Hindistan cevizi nerelerde kullanılır?” sorusunun cevabı ise “neredeyse sayısız alan” denilebilecek kadar fazladır. Yağ, toz veya krema haline getirildiğinde uzun süre saklamak mümkün olur. Bazen Hindistan cevizi yağı ile kreması birbirine karıştırılır. Hindistan cevizi kreması, meyvenin çekilerek rendelenmiş halidir, Hindistan cevizi yağı ise preslenerek çıkarılan yağdır. Hindistan cevizi yağının aksine, Hindistan cevizi kreması ısıya maruz kaldığında da beyaz kalacaktır. Ayrıca lif içerdiği için Hindistan cevizi kreması, yağından daha kalın, bir dokuya sahiptir.

Hindistan cevizi yağı rafine edilmiş (işlenmiş olan) ve işlenmemiş Hindistan cevizi yağları (daha az işlenmiş olan)  olarak ikiye ayrılır.

Hindistan cevizi yağı kullanarak yapabileceğiniz lezzetli tarifler için tıklayın!

Rafine edilmiş hindistan cevizi yağları: Rafine yağlar daha tatsız ve kokusuzdur, çünkü filtrelenirler ve hatta kokuları giderilebilir. Bununla birlikte, arıtma işlemi hindistancevizi yağının dumanlanma noktasını yükseltir, pişirme sırasında bu nedenle bozulmadan daha yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilir. Rafine yağların hepsi aynı şekilde işlenmez. Bazı yöntemlerde yağı çıkarmak için ısı ve mekanik presleme kullanılır. Diğerlerinde, ekstraksiyon sürecinde yağ kimyasal olarak işlenir.

İşlenmemiş Hindistan cevizi yağı: Genellikle Hindistan cevizinden soğuk presleme yoluyla ekstre elde edilir. Hindistan cevizi suyu veya sütü ilk önce çiğ meyveden çekilir. Yağ daha sonra sıvıdan ayrılır. Burada önemli olan nokta “hindistan cevizi sütü nasıl elde edilir?” sorusudur. Hindistan cevizi sütü meyvenin içerisinde bulunur ve kırıldığında orta bölgeden çıkar. İşlenmemiş Hindistan cevizi yağları, meyvenin aromasını yoğun bir biçimde korur.

Hindistan cevizi yağı kulanım sürecinde özel hazırlık gerektirmez. Doğrudan kavanozdan alınıp yemek tariflerine eklenebilir veya kullanılabilir. Özellikle toz formda olanlar uzun raf ömrü ile mutfakların vazgeçilmezidir. “Toz hindistan cevizi bozulur mu?” sorusunun cevabı kuşkusuz “tabi ki bozulur” olsa da fırınlamış ürünler çok uzun süreler tatlılarımıza lezzet katabilir. Ortamın nemine, sıcaklığına göre değişen bozulma süreleri olmakla beraber ürünün kokusundan kolayca anlaşılan bir durumdur. Bunu yanı sıra, diğer bir form olan Hindistan cevizi yağı, katı dokusu nedeniyle nadiren salata yağı olarak kullanılır ve bu nedenle pişirme işlemlerinde daha yaygın olarak kullanılır.

Çeşitli şekillerde kullanılan anason yağının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olmak için de “Anason Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı uzun süre saklanabilir ve bozulmadan dayanabilir. Kilerde, buzdolabında veya serin bir ortamda iki yıla kadar depolanabilir. Çoğu insan, yumuşak ve sıvı bir formda tutmak için Hindistan cevizi yağını tezgahlarında veya bir dolapta tutmayı tercih eder. Buzdolabında saklandığında, katı ve kullanılması oldukça zor olabilir.

Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından uzun yıllar yiyecek olarak tüketilen keten tohumundan elde edilen yağın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır? makalesini burada okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli bir biçimde kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza ya da konunun uzmanı bir kişiye danışarak tüketmeniz tavsiye edilir!
Paylaş

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top