İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Enginar Ekstresi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Enginar Ekstresi Nedir?

Enginar ekstresi (ekstraktı), enginar bitkisinden elde edilir. Bu bitki Akdeniz iklimine sahip ülkelerde yoğun olarak yetiştirilir, ülkemizde de sıkça kullanılan bir besindir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da da yaygın üretime sahiptir. Bitki Kudüs enginarı ile zaman zaman karşılaştırılır ancak enginar ekstresi üretiminde de kullanılan enginar, deve dikeni ailesinin bir üyesidir. Yapraklarının uçları, sapının bir kısmı ve kalbi yenebilir.

Enginarlar tüm yıl boyunca hasat edilebilir. Ancak Haziran ayından Kasım ayına kadar geçen süre enginar mevsimidir. Bunun dışındaki dönemlerde oldukça kuru olan bir bitkidir.

Enginar ekstresi çoğunlukla bitkinin yaprakları kullanılarak elde edilmektedir. Gıdalarda enginar yaprakları ve özleri, içecekleri tatlandırmak için kullanılır. Enginar ekstraktı genellikle yağ ve kapsül olarak karşımıza çıkmaktadır.

Enginar Ekstresinin Faydaları Nelerdir?

Enginar ekstresinin iddia edilen sağlık yararları arasında düşük kan şekeri seviyeleri ve iyileştirilmiş sindirim, kalp sağlığı ve karaciğer sağlığı bulunmaktadır. Yüksek konsantrasyonlarda bileşik içeren enginar özü de en az sebzenin kendisi kadar faydalıdır.

Bazı araştırmalarda gözlemlenmiş faydalar aşağıdaki gibidir:

  • Enginarın yağ oranı düşük, lif oranı yüksektir ve C vitamini, K vitamini, folat, fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerle yüklüdür. Aynı zamanda en zengin antioksidan kaynaklarından biridir (1, 2).
  • Enginar ekstresi, "iyi" HDL kolesterolü artırırken "kötü" LDL kolesterolü düşürebilir (3, 4).
  • Enginar ekstresi, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir (5).
  • Düzenli enginar ekstresi tüketimi, karaciğerinizi hasardan korumaya ve karaciğer yağlanması semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir (6).
  • Enginar ekstresi, yararlı bağırsak bakterilerini artırarak ve hazımsızlık semptomlarını hafifleterek sindirim sistemini rahatlatabilir (7, 8).

Enginar Ekstresi Nasıl Kullanılır?

Enginar ekstresi takviyeleri genellikle sıvı ve kapsül formlarda bulunur. Sıvı enginar ekstresi su ile de karıştırılarak tüketilebilir ya da direkt içilebilir. Tadı güçlü bir ürün olduğundan su ile seyreltilmesi içimini kolaylaştırır. Genellikle 1-2 kaşık kadar yeterli olacaktır. Satın alınan enginar ekstresin, mutlaka kullanım talimatlarına uygun kullanmak gerekir. Kapsül ürünlerde de günlük kullanım miktarı ürün üzerinde belirtilir. Hekim tavsiyesi ile kullanıldığında ise, hekiminizin belirttiği miktarın üstüne çıkmamanız gerekir.

Deve dikeni hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Deve Dikeni Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazısını mutlaka okuyun!

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 27.07.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top