İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Astaksantin Nedir, Nelerde Bulunur?

Astaksantin Nedir, Nelerde ?

Astaksantin, diğer deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikroalg, maya, karides, flamingo ve bıldırcın tüylerinde bulunan bir karotenoid pigmenttir. En çok Pasifik somonunda bulunur ve balıklara pembemsi rengini verir (1).

Astaksantin, yapısal olarak beta-karoten (A vitamini benzeri) ile benzerdir, ancak onu daha güvenli hale getirebilecek bazı kimyasal farklılıklara sahiptir. Tüm karotenoidlerden en kararlı olanıdır (2).

Astaksantin Faydaları Nelerdir?

Astaksantinin faydaları (2):

  • Oksidatif stresin belirtilerinin azalmasına katkıda bulunabilir, ancak ne kadar güçlü olduğu ve bunun sağlık yararlarına ne ölçüde dönüştüğü henüz belirsizdir.
  • LDL ve DNA hasarının oksidasyonunu azaltarak kardiyovasküler sağlık ve yaşlanma için faydalı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Genel cilt sağlığına katkıda bulunabilir, ancak yine de çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Astaksantin Nerelerde Kullanılır?

Astaksantinin endüstriyel üretimi bitkisel veya hayvansal bazlı ve sentetik kaynaklarda olabilmektedir. Hayvansal gıda ve balık yemlerinde spesifik kullanımlar için gıda renklendirici (veya renk katkısı) olarak astaksantin kullanılmaktadır. Bitkiden türetilmiş astaksantin toz formu da gıdalarda farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Metabolizma için gerekli olan ve antioksidan özellikler taşıyan bir bileşik olan alfa lipoik asit hakkında da bilgi almak için “Alfa Lipoik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 15.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 23.10.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top