İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Koenzim (Q10) Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10, bir reaksiyonu katalize etmek için enzim ile bağlanan ve protein olmayan bir bileşik türüdür. Koenzimler çoğunlukla geniş çapta kofaktörler olarak adlandırılır, ancak kimyasal olarak farklıdırlar. Koenzim tek başına görev alamaz, ancak bir enzimle eşleştiğinde birkaç kez tekrarlı bir şekilde kullanılabilir.

Koenzim bulunmayan enzimlere apoenzim denir. Koenzimler veya kofaktörler olmadan, enzimler reaksiyonları etkili bir şekilde katalize edemez. Enzim bu durumda hiç çalışmayabilir.

Bir enzim ile bir koenzim eşleştiği zaman, bir holoenzim veya aktif enzim oluşur. Aktif enzimler, substratları, ister kimyasal, isterse fizyolojik olsun, temel işlevlerin meydana gelmesinde kullanılan ürünlere dönüşmesini sağlar. Koenzim, Q10 enzimler gibi, reaksiyon hızını veya etkinliğini değiştirmeden yeniden kullanılabilir ya da geri dönüştürülebilir. Aktif bölgenin bir kısmında bir enzim üzerinden bağlanırlar, bu da katalizlenen reaksiyonun gerçekleşmesini sağlar. Bir enzim aşırı sıcaklık veya pH ile denatüre edildiğinde, koenzim artık aktif bölgeye yapışamaz.

Antioksidan özellikleri bulunan ve bir karotenoid türü olan astaksantin hakkında da bilgi sahibi olmak için “Astaksantin Nedir, Nelerde Bulunur?” makalesini okuyabilirsiniz.

Koenzim nedir?” sorusunun cevabı kimyasal fonksiyona bağlı olarak üç alt grupta incelenebilir:

Koenzimler: Genel bir grup olan bu bileşikler, karbon içeren, tekrar kullanılabilen moleküllerdir. Reaksiyonları katalize etmek için aktif bölgedeki bir enzime gevşek bir şekilde bağlanırlar. Çoğu vitaminler, vitamin türevleri veya nükleotidlerden oluşur.

Kofaktörler: Koenzimlerin aksine, kofaktörler, karbon içermezler ve yeniden kullanılabilir protein olmayan moleküllerdir (inorganik). Genellikle kofaktörler, bir enzimin aktif alanına gevşek bir şekilde bağlanan demir, çinko, kobalt ve bakır gibi demir iyonlarıdır. Çoğu organizma demir iyonlarını sentezlemediği için dışarıdan gıdalarla almalıdır.

Prostetik gruplar: Bunlar vitaminler, şekerler, lipitler veya inorganik demir iyonları olabilmektedir. Bununla birlikte, koenzimler veya kofaktörlerin aksine, bu gruplar reaksiyonları katalize etmeye yardımcı olmak için bir enzime çok sıkı veya kovalent olarak bağlanır. Bu gruplar genellikle hücresel solunum ve fotosentezde kullanılır.

Yani koenzim ne demek sorusunun cevabı: koenzim bir enzimin etkisini artıran bir madde, olarak verilebilir. Enzim ise bir kimyasal reaksiyona aracılık etmek ve hızlandırmak için bir katalizör şeklinde işlev gören proteindir.

Koenzim Q10 Faydaları

Koenzim Q10 faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile Koenzim Q10’in faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Koenzim (Q10) Nasıl Kullanılır?

Koenzimler küçük moleküllerdir. Kendi başına bir reaksiyonu katalize edemezler, ancak enzimlerin bunu yapmasına yardımcı olabilirler. Teknik açıdan, koenzimler, aktif enzimi (holoenzim) oluşturmak için protein molekülü (apoenzim) ile bağlanan organik, protein olmayan moleküllerdir.

Koenzim ne işe yarar?” sorusunun en basit cevabı ise: B1, B2 ve B6 vitaminleri gibi suda çözünen vitaminlerin bir kısmı koenzimler olarak görev yapar.

Koenzim Q10 Günlük Alım miktarı

Koenzim Q10 için beslenme referans değeri (1);

Besin ögesi

 

Beslenme referans değeri

Koenzim Q 10

yetişkinlerde 200 mg/gün

 

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli bir biçimde kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza ya da konunun uzmanı bir kişiye danışarak tüketmeniz tavsiye edilir!

Paylaş

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top