İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Alıç Ekstresi Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Alıç Ekstresi Yağı Nedir?

Alıç bitkisi, parlak kırmızı meyveler taşıyan sert bir ağaç gövdesi ve gri kabuklardan oluşan dikenli bir çalı veya ağaç türü olarak bilinmektedir. Alıç çiçeği beyaz renklidir. Bu bitkinin yaklaşık 280 türü mevcuttur. Alıç, Avrupa'da birçok ülkede özellikle de Almanya'da, bahçe düzenlemede çit olarak kullanılmaktadır. Alıç ekstresi yağı, bu bitkinin farklı bölümlerinin kaynatılarak püre haline getirilmesi ve yağının çıkarılması ile üretilmektedir. Alıç ekstraktı yanında, alıç sirkesi de bu bitkisin sıkça kullanılan ürünleri arasındadır.

Alıç meyvesi faydaları ile öne çıkan bir üründür. Bu da son yıllarda alıç ekstresi yağı ve alıç sirkesi talebini arttırmıştır. Günlük beslenmenin yanında gıda takviyesi olarak da kullanılmaya başlanan alıç ekstresi ülkemizde, meyvenin ingilizce adı olan hawthorne ile de bilinmektedir.

Alıç Ekstresi Yağının Faydaları Nelerdir?

Alıç bitkisi flavonoid bileşikleri içermektedir. Flavonoidler, inflamasyonu etkili bir şekilde azaltan bileşenler arasında yer almaktadır.

 • Antioksidan açısından zengindir: Alıç meyvesi, antioksidan özelliklerinden dolayı sayısız sağlık yararı sunan bitki polifenollerini içerir (1).
 • Antienflamatuar özelliklere sahip olabilir: Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, alıç meyvesi özütü anti-inflamatuar potansiyel göstermiştir ve kronik iltihaplanma, tip 2 diyabet ve astım gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir (2).
 • Kan basıncını düşürebilir: Bazı sonuçlar, alıç meyvesinin kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan basıncını azaltabileceğini göstermektedir (3).
 • Kandaki yağ miktarını azaltabilir: Alıç özütünün hayvan çalışmalarında kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. İnsanlarda benzer etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (4).
 • Sindirime yardımcı olmak için kullanılır: Alıç meyvesi yüzyıllardır sindirime yardımcı olan etkisi sebebiyle kullanılmaktadır. Sindirim sisteminizdeki yiyeceklerin geçiş süresini azaltabilir. Dahası içerdiği lifler prebiyotiktir ve kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir (5, 6).
 • Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur: Alıç meyvesi, bazı saç uzatma ürünlerinde bulunan bir bileşendir. Polifenol içeriği sağlıklı saç gelişimini destekleyebilir, ancak bu konuyla ilgili olarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (7).

Alıç Ekstresi Yağı Nasıl Kullanılır?

Alıç; yaprakları, meyveleri ve çiçekleri kullanılan bir bitki türüdür. Alıç birçok farklı sektörde kullanılan bir bitki olması ile bilinmektedir. Reçel, jöle ve şaraptaki malzemeler arasında alıç bitkisi yer alabilmektedir.

Bitkinin tüm kısımları (yapraklar, dallar, gövde, çiçekler) renklendirici olarak kullanılabilmektedir. İlkbaharda çiçekler dallarından toplanır. Alıç otu, sapları ve dikenleri kurutularak ayrıştırılır. Meyveleri, tamamen olgunlaştığında hasat edilir. Kurutulan bu kısımlar alıç çayı olarak kullanılabilir (8).

Alıç sirkesi, yağı, çayı veya kapsülü olarak tüketilebilen bitki yaprakları ve çiçekleri kurutularak kullanılabilmektedir. Kurutulmuş alıç meyveleri ayrıca smoothielerde, meyve sularında kullanılabilmektedir. Alıç yağı çiçeklerden elde edilen bir bitkisel yağ türüdür. Alıç ekstresi kurutulmuş meyveler kaynatılarak ve püre haline getirilerek oluşturulmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alıç Meyvesinin Diğer Adı Nedir?

Alıç bitkisi aynı zamanda, hawthorne, ekşimuşmula, barut ağacı, yemişen, crataegus azarolus, fleur d'aubepine isimleriyle de bilinmektedir.

Alıç Meyvesinde Hangi Vitaminler Var?

Alıç bitkisi, zengin vitamin içeriği sayesinde sindirim sorunları, böbrek taşları ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine destek olarak kullanılmıştır. Alıç meyvesinin içeriğinde:

 • Folik asit dahil B vitaminleri
 • C vitamini (bağışıklık, cilt ve kalp damar sağlığı için önemlidir)
 • Flavonoid rutin (kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak kan akışını iyileştiren bir antioksidan)
 • Fenoller (antienflamatuvar ve antiseptik)
 • Procyanidins (antioksidan)
 • Vitexin (antioksidan)
 • Kateşinler (antioksidan)

Ayrıca alıç, kalsiyum ve demir minerallerini içermektedir.

Alıç Bitkisi Nerede Bulunur?

Alıç bitkisi en çok Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da bulunmaktadır. Yani alıç bitkisi Kuzey Yarımküre'nin ılıman bölgelerinde bulunur. Bitki Rosaceae ailesinin üyesidir.

Alıç Ekstresi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Alıç mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudu tehdit eden hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Alıç cildinizin ışıltısını da koruyabilir, başka bir deyişle, ince çizgileri, kırışıklıkları, koyu lekeleri ve diğer yaşlanma belirtilerini kontrol eden yaşlanma karşıtı özellikler içerirler.

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan kabak çekirdeği yağı hakkında da bilgi sahibi olmak için “Kabak Çekirdeği Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 9.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018
Paylaş
Mobil görünüm için tıklayın.
Top