İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

B2 Vitamini Riboflavin Nedir?

B2 vitamini olarak da bilinen Riboflavin, gıdalarda bulunan ve aynı zamanda diyet takviyesi olarak da kullanılan bir vitamindir (1). B2 vitamini veya riboflavin, insan sağlığı için gerekli olan sekiz B vitamininden biridir.

Riboflavin, B vitamini kompleks ürünlerinde diğer B vitaminleri ile birlikte sıklıkla kullanılır. B vitamini kompleksleri genellikle B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin / niasinamid), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini (piridoksin), B12 vitamini (siyanokobalamin) ve folik asit içerir. 

Kimyasal bir bileşik olarak riboflavin, diğer B vitaminlerine kıyasla suda çözünürlüğü düşük sarı-turuncu bir katı maddedir. Görsel olarak, vitamin takviyelerine ve onu alan kişilerde idrarın parlak sarı renge renk verir (2).

B vitamini kompleksi hangi besinlerde bulunur öğrenmek için "B Vitamini Hangi Besinlerde Var?" yazısına mutlaka göz atın!

B2 Vitamini Nedir?

B2 vitamini veya riboflavin, insan sağlığı için gerekli olan sekiz B vitamininden biridir. Tahıllarda, yumurtada, yeşil sebzelerde, et, mantar badem süt ve süt ürünlerinde bulunabilir (3).

Tüm vitaminler suda ve yağda çözülür. B2 vitamini suda çözünen bir vitamindir. Suda çözünen vitaminler kan dolaşıyla taşınır ve ihtiyaç duyulmadıkları durumda idrarla vücuttan atılır. B2 vitamini vücutta sadece küçük miktarlarda depolanabilir. Bu nedenle her gün B2 vitamini tüketilmelidir.

Riboflavin yani B2 vitamini bazı gıdalarda doğal olarak bulunur, bazı gıdalara eklenir ve takviye olarak alınabilir.

Riboflavin 1920'de keşfedilmiştir (4). 1933'te izole edilmiş ve ilk olarak 1935'te üretilmiştir. Riboflavin B2 vitamini, dünyanın en güvenilir ve etkili ilaçlarının sıralandığı Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır (5).

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B2 vitamini suda çözünen bir vitamindir, bu nedenle bu gıdaları pişirmek ribofllavinin kaybolmasına yol açabilir. Haşlamak ve mikrodalgada ısırmak b2 vitamininin kaybolmasında iki kat rol oynar.

Riboflavin içeren besinler süt, peynir, yumurta, yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yağsız etler, baklagiller, mantar ve bademdir (6).

Suda çözülebilen bir vitamin olan B2, günlük olarak vücuttan su yoluyla atılır. Bu nedenle her gün yeniden alınması gerekir. Vücutta B2 eksikliği olmaması için riboflavin açısından zengin gıdalar tüketmek gerekir. Maryland Medical Üniversitesi'ne göre Riboflavin bulunan yiyeceklerin listesi aşağıdaki gibidir (7):

 • Yumurta
 • Fındık
 • Süt ürünleri
 • Et
 • Brokoli
 • Bira mayası
 • Brksel lahanası
 • Buğday tohumu
 • Yabani pirinç
 • Mantar
 • Soya fasulyesi
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl
 • Ekmek

B2 Vitamini Faydaları:

Sağlık Beyanları’na göre vitamin B2 faydaları şunlardır (8):

 1. Riboflavin yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.
 2. Normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
 3. Normal mukozanın korunmasına katkıda bulunur.
 4. Normal kırmızı kan hücrelerinin korunmasına katkıda bulunur.
 5. Normal cildin korunmasına katkıda bulunur.
 6. Normal görme yetisinin korunmasına katkıda bulunur.
 7. Demirin normal metabolizmasına katkıda bulunur.
 8. Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.

Sağlık Beyanı vitaminler ve mineraller için günlük referans alım değerlerine göre, 4-10 yaş için tavsiye edilen günlük maksimum miktar 100 mg iken yetişkin günlük doz alımı 200 mg’dır (9).

Paylaş

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top