İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

 1. Vitaminler
 2.  › 
 3. Vitaminler
 4.  › 
 5. E Vitaminleri
E Vitaminleri

E Vitaminleri

Devamını oku »
6 ürün listeleniyor.

E Vitamini Çeşitleri

E vitamini vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından önemli bir vitamindir. D vitamini, A vitamini ve K vitamini gibi E vitaminleri de yağda çözünebilir. Yeşillik yapraklı besinler ve tahıllardan E vitamini alınabilir. E vitamini açısından zengin besinler arasında ayçiçeği, soya, kanola ve avokado yağı, buğday tohumu yağı, ayçiçeği çekirdeği, fıstık, badem, fıstık ezmesi, ıspanak, kabak, kara lahana, kırmızı biber, kuşkonmaz, pancar yeşillikleri, mango, yer fıstığında bulunur.

E vitaminin 8 farklı formu bulunmaktadır. İnsan vücudunda kullanılabilen formu ise alfa tokoferoldur. E vitamini pek çok besin ile vücuda alınabileceği gibi E vitamini takviyeleri vasıtası ile de alınabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda E vitamini kullanım önerileri farklılık gösterir.  Yetişkin bireylerin günlük 7 ile 15 mg arasında kullanılması önerilirken, çocuklarda yaşa ve ihtiyaca göre 3 ila 10 mg arasında değişebilir. Bu oranın doktor kontrolünde belirlenmesi önemlidir.

E vitamini takviyeleri genel olarak kapsül formunda üretilir ve hammadde ve bileşenleri birbirinden farklılık gösterir. Kapsül şeklinde sunulan E vitamini takviyeleri, vücudun günlük gereksinimlerini karşılama konusunda kişiye destek sağlar. E vitamini takviye çeşitleri yerli ve yabancı markaların üretimleri ile piyasa sunulur. Vitaminler.com adresinde satışta olan Solgar Vitamin E 400 IU 268 Mg ve Nature's Bounty Vitamin E 400 IU Pure d-Alpha ürünleri, en çok tercih edilen E vitamini çeşitlerindendir.

E vitamini çeşitlerinin tamamına www.vitaminler.com üzerinden ulaşabilir, inceleyebilir ve dilediğiniz takviye gıdayı anında sipariş verebilirsiniz.

En İyi E Vitamini Markaları

Vitaminler.com online mağazasında yer alan E vitamini çeşitleri, dünyanın köklü vitamin firmalarının yanı sıra Türkiye’nin güvenilir vitamin üreticilerine aittir. 1947 yılından beri vitamin ve mineral üretiminde dünyanın ünlü markalarından Solgar, Amerika menşeili NBTY Inc. firmasının Solgar’ın yanında sahip olduğu bir diğer firma olan Nature’s Bounty ve Ege Üniversitesi kontrolünde yetiştirilen geniş bir gıda takviyesi yelpazesine sahip güvenilir yerli markalardan Zade Vital ürünlerine www.vitaminler.com adresinden ulaşabilirsin. Orijinal ürün garantisi ve hızlı kargo seçeneklerine sahip Vitaminler online mağazasında, markaların sayfalarını, E vitamini ve diğer tüm takviye çeşitlerini kolayca keşfedebilirsin.

E Vitamini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok vitamin çeşidinde olduğu gibi E vitamini seçerken de öncelikle ürünün içerik bilgisine dikkat etmek gerekir. Hammadde özellikleri, servis başına kaç mg besin değeri içerdiği önemli faktörlerdir. Bireylerin günlük E vitamini ihtiyaçları, uzman kontrolünde belirlenmelidir. Verilen uzman tavsiyesine uygun servis sayısına ve içerik değerine sahip vitaminleri tercih etmek önemlidir. Ayrıca üretici firmanın sertifika ve orijinal ürün garantisi de her vitamin ve mineralde olduğu gibi E vitamini seçerken de önemli faktörler arasında yer alır.

E Vitamini Fiyatları

E vitamini fiyatları, pek çok vitamin ve mineralde olduğu gibi markasına, içerik tipine, servis sayısına ve ambalajına göre değişkenlik gösterir. Vitaminler.com online mağazasında yer alan ürün sayfalarından, E vitamini çeşitlerini detaylıca inceleyebilir, ihtiyacın olan mg ve servis sayısını içeren, bütçene uygun en iyi E vitamini çeşitlerini orijinal ürün garantisi ile satın alabilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

E Vitamini Nedir?

E vitamini, insan vücudunun ihtiyacı olan temel vitaminlerden biridir. İhtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere vücutta depolanan E vitamini, yağda çözünebilen vitaminler arasındadır. E vitamini hakkında detaylı bilgi için “E Vitamini Nedir, E vitamini Takviyesi Nelerdir?” bilgi bankası içeriğine göz atabilirsin.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini günlük hayatta tükettiğimiz pek çok besinde yer alır. Bitkisel yağların çoğunda bulunan E vitamini, kuru yemişlerden badem, fındık ve yer fıstığında, tohumlardan ise ay çekirdeğinde yer alır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak ve brokolide de bulunur. “E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?” başlıklı bilgi bankası içeriğinden detaylı bilgi alabilirsin.

E Vitamini Takviyesini Kimler Kullanabilir?

Bazı besinlerde bulunan ve takviye olarak kullanılabilen E vitaminini, çocuklar da yetişkinler de kullanabilir. Yaşlara göre farklı kullanım oranları bulunan E vitaminini kullanmadan önce bir uzmana danışmak, her vitaminde olduğu gibi oldukça önemlidir. Her kullanıcının E vitamini ihtiyacı farklılık gösterebilir.

E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

E vitaminin pek çok önemli faydası bulunuyor. Besinlerden alınabildiği gibi E vitamini takviye kapsülleri ile de vücuda alınabilen bu vitaminin faydaları hakkında bilgi almak için bilgi bankası içiriğimizde “E Vitamini Faydaları Nelerdir?” başlığına göz atabilirsin.

E Vitamini Nasıl kullanılır?

Uzmanlar, yetişkinlerin genel olarak günde 7 ile 15 mg aralığında E vitamini tüketmelerini tavsiye eder. Ancak kesin oran kişiden kişiye değişkenlik gösterir. E vitamini kullanmadan önce bir uzmana danışmak oldukça önemlidir.

 

Kaynaklar:

 1. Meta-analysis: high-dosage vitamin E supplementation may increase all-cause mortality, Ann Intern Med. (2005)

 2. "Effect of alpha-tocopherol supplementation on plasma homocysteine and oxidative stress in highly trained athletes before and after exhaustive exercise", J Nutr Biochem, 2005

 3. "alpha-Tocopherol supplementation in racing cyclists during extreme endurance training", Int J Sport Nutr., 1994

 4. Vitamin E”, Dietary Supplement Fact Sheets 

 5. “Vitamin E (COMPOUND)”, PubChem

 6. “Vitamin E”, The Nutrition Source

 7. “Oxidative Stress: Harms and Benefits for Human Health”, Oxid Med Cell Longev. 2017

 8. “Effects of High-dose Vitamin E Supplementation on Markers of Cardiometabolic Risk and Oxidative Stress in Patients with Diabetic Nephropathy: a Randomized Double-blinded Controlled Trial”, Iran J Kidney Dis., 2018

 9. “The Effect of Combined Vitamin C and Vitamin E Supplementation on Oxidative Stress Markers in Women with Endometriosis: A Randomized, Triple-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial”, Pain Res Manag., 2021

Mobil görünüm için tıklayın.
Top