İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Sindirim Probiyotik
  4.  › 
  5. Glutensiz Unlar
Glutensiz Unlar

Glutensiz Unlar

Devamını oku »
12 ürün listeleniyor.

Glutensiz Un Çeşitleri 

Glutensiz un ürünleri farklı tahıllardan veya kaynaklardan üretilen ürünlerden oluşur. Glutensiz un elde etmek için bu ürünler kullanılır. Siz de kendi ihtiyacınıza yönelik glutensiz un ürününü vitaminler.com üzerinden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. 

Kinoa Unu

Kinoa unu, kinoa tanelerinin öğütülmesiyle elde edilir. Yüksek protein içeriğine sahip olmasıyla bilinen, yenilebilir tohumları için yetiştirilen ve yalancı tahıl olarak da adlandırılan kinoa, glutensiz un haline çevrilebilir. Kinoa bitkisinin tohumlarının öğütülmesiyle kremsi sarı ya da fildişi beyaz renkte kinoa unu elde edilir. 

Hindistan Cevizi Sütü Tozu

Hindistan cevizi sütünün toz haline getirilmesi ile oluşan Hindistan cevizi sütü tozu, tariflere katılarak tüketilebilir. 

Kakao Tozu 

Kakao tozu glutensiz un kategorisinde bulunan bir üründür. Smoothie, milkshake, kek, muffin ve pasta gibi tariflere kolaylıkla eklenebilmektedir. Tatlılara lezzet katması sebebi ile tariflerde yaygın olarak kullanılır. 

Fındık Unu 

Fındık unu, kavrulmamış çiğ fındıkların öğütülmesiyle elde edilir. Genellikle rafinasyon işlemlerine tabi tutulmaz. Tatlı tariflerinde kullanılabilen  fındık unu, glutensiz beslenmeyi tercih edenlerin ilk tercihleri arasındadır.

Hindistan Cevizi Unu 

Hindistan cevizi unu, Hindistan cevizinin dış kabuğu soyulduktan sonra içeride kalan Hindistan cevizi etinin içerisindeki mineral ve vitaminlerini yok etmemeye çalışarak  işlenmesi ile elde edilmektedir. Genellikle lif oranının yüksek olmasıyla bilinir ve  tercih edilir. Aromalı bir tada sahiptir. 

Ham Kakao Tozu 

Ham kakao tozu, kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen bir gıdadır. Tatlı tariflerinlerinde ve içeceklerde tercih edilir. 

Badem Unu 

Badem unu, kabukları soyulmuş iç bademin öğütülmesi ile elde edilen glutensiz bir gıdadır. Özellikle vegan beslenmesinde en çok kullanılan bitkisel protein kaynaklarından biri olan badem unu hem tatlı hem de tuzlu tariflere eklenebilir. 

Kenevir Tohumu Tozu 

Kenevir tohumu tozu, kenevir bitkisi tohumundan elde edilen bir gıdadır. Lif oranının yüksek olmasıyla bilinmektedir ve glutensiz beslenmeyi tercih edenler tarafından kullanılır. Tuzlu tariflere eklenebilen bu ürün vegan kullanıma da uyum sağlar.

Ham Kakao Parçacıkları

Ham kakao parçacıklarının, küçük parçalar haline getirilmesiyle elde edilen  bir gıda takviyesidir. Yiyecek ve içeceklere karıştırılarak tüketilebilir. Tatlılara veya kahvaltılara eklenebilir. Bunların yanı sıra vegan kullanıma da uygundur. 

Glutensiz Karabuğday Unu 

Karabuğday unu, karabuğday bitkisinin tohumlarının öğütülmesiyle elde edilen bir gıdadır. Karabuğday, Orta Asya’da yetişen bir buğday ürünüdür. Karbonhidratlar karabuğday ununun ana bileşenidir. Genelde glutensiz beslenmeyi tercih edenlerin ilk tercihleri arasında yer alır. 

Moringa Tozu 

Moringa tozu, moringa bitkisinin yapraklarının toz haline getirilmesi ile elde edilen bir gıdadır. “Mucize ağacı” olarak bilinen moringanın yapraklarından elde edilen moringa tozu kozmetik ve gıda alanında kullanılması ile bilinir. 

Keçiboynuzu Unu 

Keçiboynuzu, harnup olarak da bilinen baklagiller familyasından bir bitkidir. Harnup meyvelerinin toplandığı ve un haline getirildiği gıdaya keçiboynuzu unu denmektedir. Tariflere eklenerek beyaz un yerine kullanılabilir.


En İyi Glutensiz Un Markaları

Glutensiz unlar çeşitlerine ve gramajlarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu ürünler sektörde öncü birçok marka tarafından temin edilebilir. Glutensiz un ürünlerini bünyesinde barındıran The LifeCo ve Wefood gibi sektörde öncü markaların glutensiz un ürünlerini vitaminler.com web sitesinden güvenle satın alabilirsiniz. 


Glutensiz Un Fiyatları

Glutensiz unlar çeşidine veya markasına göre fiyat farklılıklarına sahip olabilir. Bu ürünlerin, miktarı, kullanım amacı, hangi ham maddeden üretildiği gibi faktörler de glutensiz un ürünlerinin fiyatlarını etkilemektedir. Bu gibi durumlarda ihtiyaca yönelik glutensiz unu tercih etmek daha etkili olabilir ve fiyat anlamında daha uygun hale gelebilir. Glutensiz un ürünlerini satın almadan evvel hangi formun ve gramajın size uygun olduğunu seçmeniz ve buna göre fiyat araştırması yapmanız önemlidir. Bu durumda hangi amaçla glutensiz un kullanacağınıza ve damak tadınıza göre ürün seçimi yapmanız önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular 

Glutensiz Un Nedir?

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi belirli tahıllarda doğal olarak bulunan, prolaminler olarak bilinen bir depo protein ailesine verilen isimdir. Glutensiz un ise bu maddenin olmadığı unlara denir. 

Glutensiz Un Ne İşe Yarar?

Glutensiz un genellikle yemek tariflerinde yer alarak  tüketilmektedir. Glutensiz bir hayatı tercih edenler glutensiz un ürünleri kullanmaktadırlar. nları tercih ederler.

Gluten İçermeyen Besinler Nasıl Yapılır?

Gluten içermeyen besinler ve öğünler genellikle glutensiz malzemeler ile yapılarak elde edilir. Bu durumda glutensiz unların tariflerdeki önemi büyüktür. Gluten içeren unlar yerine glutensiz unlar tariflerde kullanılarak, besinlerin gluten oranları düşürülebilir. 

Glutensiz Un İçinde Ne Var?

Glutensiz un ürünleri farklı kaynaklardan elde edilebilir. Fındık, badem, Hindistan cevizi unu gibi çeşitleri bulunan glutensiz unların içerikleri de bu doğrultuda değişkenlik gösterebilir. Siz de damak zevkinize uygun glutensiz unları vitaminler.com adresinden temin edebilirsiniz. 

Glutensiz Un Nelerden Yapılır?

Glutensiz unlar farklı kaynaklardan elde edilebilir ve farklı çeşitleri olabilir. Bu türlerin arasında badem unu, Hindistan cevizi unu, kinoa unu, kenevir tohumu unu gibi türler bulunmaktadır. Genellikle bu ürünlerin toz haline getirilmesiyle oluşturulur. 

Glutensiz Un Kimler İçin Uygundur?

Glutensiz un ürünleri glutensiz beslenme düzenini tercih edenler veya denemek isteyenler için uygundur. Siz de glutensiz un ürünlerini satın almak istiyorsanız vitaminler.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Glutensiz Un Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Glutensiz un ürünlerinin etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Glutensiz unların hangi kaynaklardan üretildiği de etkilerinin farklı olmasına olanak tanıyabilmektedir. 

Glutensiz Unlar Nerelerde Kullanılabilir?

Glutensiz unların kullanım alanları geniştir. Kullanım alanları kullanan kişinin hangi amaçla kullanacağına ve hangi tariflerde kullanacağına göre değişkenlik gösterebilir. Bunların yanı sıra glutensiz unların yaygın olarak beyaz unların yerine kullanıldığı bilinmektedir.

Neden Vitaminler.com’dan Satın Alınmalı?

Glutensiz un ürünleri diğer online kanallarda bulunabildiği gibi vitaminler.com adresinde de satışa sunulmaktadır. Glutensiz un ürünleri kullanmak isteyen bireyler fiziksel veya online platformlardan bu ürünleri satın alabilmektedir. Siz de glutensiz unlara Supplementler mağazalarından veya vitaminler.com adresinden ulaşabilirsiniz. 


Kaynaklar


  1. Health Benefits and Adverse Effects of a Gluten-Free Diet in Non–Celiac Disease Patients, 2018

  2. Motives of consumers following a vegan diet and their attitudes towards animal agriculture, 2016Mobil görünüm için tıklayın.
Top