İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Vitaminler
  4.  › 
  5. Vitaminli Su ve İçecekler
Vitaminli Su ve İçecekler

Vitaminli Su ve İçecekler

Devamını oku »
4 ürün listeleniyor.

Suyun dünyadaki yaşamlar için ne kadar önemli olduğu nadiren aklımıza gelir. Su dünya yüzeyinin %70'ini kaplar ve yaklaşık %3'ü içilebilir sudur. Vücudumuzun yaklaşık %60 ile %70’i sudan oluşur. Dolayısıyla belirli organlarımız için sürekli olarak hidrasyona ihtiyaç duymamız oldukça mantıklıdır. Aynı şekilde nasıl ki bir otomobilin düzgün çalışması için benzine ihtiyacı varsa, vücudumuzun aynı şekilde suya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, tıpkı benzin gibi, suyun da yerine yenisinin konulması gerekir. Vücudumuz her gün yaklaşık 250 mililitre su kaybeder ve doktorlar her gün en az sekiz bardak su içmemizi önerir.


Fonksiyonel İçecek Nedir?


Besin tükettiğimizde vücudumuza, proteinler, karbonhidratlar ve yağlar da dahil olmak üzere birçok değişik madde girer. Bu maddeler işlevlerini kimyasal reaksiyonlarla yerine getirir. Bu kimyasal reaksiyonlar için de vitaminlerin yardımı gerekmektedir. Yiyecek ve içeceklerde bulunan vitaminler, bu reaksiyonları meydana getiren katalizörler gibi iş görür. Eğer su vücut için yakıt kaynağıysa, vitaminler arabalarımızdaki benzini ateşleyen kıvılcımlar gibidir denebilir. Fonskiyonel gıda çeşitleri de genel olarak bu mantık üzerinden üretilmektedirler. Günlük beslenmemizde almamız gereken vitamin ve mineralleri tek bir ürün içerisinde tüketicisine sunarlar. Günümüzde yaşam için en önemli şey olan su da vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş su olarak karşımıza çıkmakta. Bu vitamin ve mineral içeren içecekler ise fonksiyonel içecek olarak adlandırılmaktalar.


Vitaminli Su Ne İşe Yarar?


Vitaminler iki gruba ayrılır ve buna göre tanımlanırlar. Yağda çözünen vitaminler yağda çözündükleri gibi, vücuda yavaşça dağılırlar fazlalıkları yağ dokularında depolanır. Böylece bu vitaminlere günlük olarak ihtiyaç duyulmaz. Yağda çözünen vitaminler arasında A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur. Suda çözünen vitaminler suda çözündüklerinden vücutta depolanamazlar ve kullanılmadıkları takdirde idrar yoluyla vücuttan atılırlar. Bu yüzden suda çözünen vitaminleri günlük olarak tüketmek önemlidir. Bu vitaminler arasında B vitamini kompleksi grubu ve C vitamini bulunur. Günlük diyete bu iki vitamini eklemek gerekir; bu da düzenli ve çok çeşitli beslenme ile mümkündür. Ancak günümüz modern dünyasında, sıklıkla öğün kaçırdığımız ya da yetersiz beslendiğimiz durumlarla karşı karşıya gelme olasılığımız oldukça yüksektir. Vitamince zengin su ürünleri, günlük olarak vücuda alınması gereken besin değerleri konusunda kişilere yardımcı olabilir. Bu bağlamda zenginleştirilmiş içecek çeşitleri, gündelik diyetin rahatlıkla bir parçası olabilirler.

Vitamin Suyu Nedir?

Enerji toplamak, bağışıklığınızı arttırmak ya da sadece su içişinizi keyifle hale getirmek istiyorsanız, doğal vitaminli su ürünleri tam size göre olabilir.
Vitaminli içecek, fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında su ve elektrolit takviyesi için kullanılan spor içeceklerinden farklıdır. Vitamin içeren içecek türleri, kafein içermeyen veya daha az miktarda kafein içeren alkolsüz içeceklerden de farklıdır. Bazı vitamin suları zenginleştirilmiş içecek olarak kabul edilirken, diğerleri, yani taurin veya diğer amino asitler gibi maddeleri içerenler, gıda takviyesi olarak kabul edilir ve bu şekilde pazarlanır. Zenginleştirilmiş su ürünlerindeki vitamin seviyeleri genellikle önerilen günlük ihtiyacı karşılar.
Her yaştan insan bu ürünleri tükettiği için popülaritesi git gide artmaktadır. Bu nedenle, farklı lezzetler sunan meyve aromalı vitaminli su çeşitleri üretilerek su içme eğlenceli, kolay ve lezzetli hale getirilmiştir. Aroma kullanıldığı için şekersiz vitaminli su ürünleri genellikle düşük kalorilidirler. Bu düşük kalorili vitaminli su ürünleri, iştahsızlık çeken veya dengeli beslenmekte zorlanan insanlar için yararlı olabilirler. Doğal vitaminli su tüketen kişiler sağlıklı bir vitamin dengesi sağlayabilirler.


Vitaminli İçecek Çeşitleri

Aromalı vitaminli su ürünleri günümüzde oldukça çeşitlenmiştir. Pek çok marka vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş su çeşitleri, hatta vitaminli soda gibi farklı tatlar üretmektedir. Vitaminler.com’da vitaminli su markaları arasından dilediğinizi seçebilir; farklı aromalar, lezzetler ve formülasyonlarla fonksiyonel içecekleri deneyebilirsiniz.

Mobil görünüm için tıklayın.
Top