İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Bitkisel Ürünler
  4.  › 
  5. Kakao Yağı
Kakao Yağı

Kakao Yağı

Devamını oku »
1 ürün listeleniyor.
Bu ürünler için stok tükenmiştir

Ham Kakao Nedir?

Başlangıçta Orta Amerika'nın ilk büyük medeniyetlerinden biri olan Olmek kabilesi tarafından yetiştirilen, doğum, evlilik ve ölüm gibi önemli olayları içeren ritüellerde kullanılan kakao zamanla kakao çekirdeklerinin büyüdüğü tropikal bölgelerde yaşayan Azteklerin para birimi olarak kullandığı çok değerli bir bitki haline dönüşmüştür. Aztek imparatoru II. Montezuma, milyarlarca kakao çekirdeği biriktirerek kendisine “Çikolata Kralı” unvanını kazandırmış ve döneminin en zengin adamlarından biri olmuştur. Olmek’lerin mahsulü yetiştirmeye başlamasının ardından kuzeye göçen Mayalarla birlikte kakao kıta üzerinde yayılmaya başlamıştır (1).

Kakao Yağı Nedir?

Kakao esansiyel yağı, tropikal iklimde yetişen, Orta ve Güney Amerika'ya özgü kakao bitkisinin tohumlarından yapılır. En değerli türü olan Criolla, en çok temin edilebilen acımsı bitter tadıyla bilinen Trinitario ve ikisinin arasında bir tür olan Forastero olmak üzere üç farklı kakao çekirdeği çeşidi vardır.

Kakao çekirdeği yağı, kakao meyvesinin çekirdeğinin preslenmesi ile elde edilir ve bu yağ çikolata yapımı başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılabilir.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Kakao yağı da tıpkı hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağ asitleri bakımından zengindir. İçeriğinde stearik asit, palmitik asit ve laurik asit gibi doymuş yağ asitleri bulunmaktadır. Bu da onu lezzetle tüketebileceğiniz bir yağ seçeneği haline getirir. Lezzeti ve kıvamı ile tariflerinizi geliştirir.

Kakaoyağı Nerelerde Kullanılır?

Doğal kakao yağı sadece beslenme alanında değil kozmetik alanında geniş bir kullanıma sahiptir. Örneğin yazın, birçok bronzlaştırıcı kakao yağı ile içeriklerini zenginleştirirler. Doğal hali sıvı olsa da oda sıcaklığındayken katı halde bulunan kakao yağını direk kakao yağı kremi olarak da kullanılabilirsiniz.

 

Mobil görünüm için tıklayın.
Top