İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Vitaminler
  4.  › 
  5. C Vitaminleri
C Vitaminleri

C Vitaminleri

Devamını oku »

C Vitamini Nedir?

C vitamini (askorbik asit) suda çözünen bir vitamin çeşididir. Meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan bu vitamin insan vücudunda üretilemez. Dolayısıyla C vitamini beslenme yoluyla vücuda alınmalıdır.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

100 yılı aşkın süredir hayatımızda bilimsel çalışmalara sık sık konu olmuş olan C vitamininin keşfi ve faydalarının araştırılması 1907 yılına dayanır. C vitamininin bağışıklık sistemi ile ilişkisi incelenmiş olup C vitaminin bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunduğu ve enerji oluşum metabolizmasına destek çıktığı görülmüştür. C vitamini ayrıca yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına, dişlerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumuna, demir emiliminin arttırılmasına yardımcı olur. Zaman içerisinde insan metabolizması için önemi anlaşılan C vitamini ilave etken madde olarak gıda ürünlerine de eklenmeye başlanmış olup, C vitamini takviyesi önemli bir destek gıda haline gelmiştir. C vitamininin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini olan meyveler arasında ülkemizde de bol miktarda bulunan greyfurt, mandalina, limon ve portakal gibi turunçgiller; ahududu, şeftali, çilek, böğürtlen ve kivi bulunmaktadır. C vitamini bulunan sebzeler arasında kara lahana, karnabahar, ıspanak, sivri biber, kırmızı biber, fasulye bulunmaktadır. Bunların dışında daha birçok sebze ve meyvede de farklı miktarlarda bulunan C vitamini bir çay bitkisi olarak bilinen kuşburnu içerisinde de bulunur. Bağışıklığın normal fonksiyonlarını destekleyici C vitamini içeren besinler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Mobil görünüm için tıklayın.
Top