İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Balık Yağı Zayıflatır Mı?

Balık yağının trigliserid (kan yağı) ve kalp hastalıkları gibi pek çok olumsuz sağlık koşulunu iyileştirdiği bilindiği için, zayıflamaya etkisi de merak edilerek hayvanlarda ve insanlarda omega-3 yağ asitleri ve kilo verme ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır.

Balık yağının trigliserid (kan yağı) ve kalp hastalıkları gibi pek çok olumsuz sağlık koşulunu iyileştirdiği bilindiği için, zayıflamaya etkisi de merak edilerek hayvanlarda ve insanlarda omega-3 yağ asitleri ve kilo verme ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır.

Balık Yağının Kilo Vermeye Etkisi

Balık yağının kilo vermeye olan etkileri araştırıldığında farklı sonuçlarla karşılaşılmıştır. 1999 yılında "American Journal of Clinical Nutrition"da yayımlanan rapora göre, aşırı kilolu kişilerde balık yemenin ve balık yağı kullanmanın zayıflamaya yardımcı olabileceği görülmüştür. MedlinePlus günde 260 mg. DHA ve 60 mg. EPA (balık yağında bulunan iki farklı omega-3 yağ asidi) içeren 6 gr. balık yağı almanın, egzersiz yapan kişilerin yağ oranını düşürebileceğini belirtmiştir.

Balık Yağı ve Kilo Verme İlişkisi

DHA içeren balık yağı hapları, yağ hücresi olmayan hücrelerin yağ hücresine dönüşmesini engellemek için onları yok eder. Böylece vücutta yağ birikimi önlenmiş olur. Ayrıca genleri yeniden programlayarak karbonhidratların vücut tarafından parçalanmasını ve yağ olarak depolanmamasını sağlar. Omega-3 yağ asitleri metabolizmayı ve kan akışını hızlandırır. Tabi ki gerçek anlamda kilo verebilmek için balık yağı hapları protein içeren bir diyet ile birlikte alınmalıdır ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Balık Yağı ve Omega-3 Yağ Asitleri

Sağlığımız için gerekli olan ama doğal olarak vücut tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asitleri, gıdalardan ve supplementlerden alınması gerekir. İki çeşit Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır: EPA (Eicosa pentaenoic acid) ve DHA (Docosa hexaenoic acid). Balık yağından üretilen EPA ve DHA kan basıncını (tansiyon) düşürmeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, sağlık için faydalı olan çoklu doymamış yağlardır ve vücuttaki enflamasyonu azaltırlar. Damar sertleşmesini önleyerek ve kan yağları (trigliserid) seviyesini düşürerek, kalp krizi riskini azaltmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenler, insülin direncini azaltmaya yardımcı olur, eklem ve cilt sağlığına iyi gelir. Omega-3 yağ asitleri genel olarak vücudun yağ metabolizmasının daha iyi çalışmasını sağlar.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Carlson Omega 3 Balık Yağı 50 Kapsül
Ocean Plus Omega 3 1200 mg 50 Kapsül
New Life Omega-3 Kampanyası
Aniqnaturals Superba Krill Oil 730 mg 60 Kapsül
Aniqnaturals Superba Krill Oil 730 Mg 60 Kapsül Krill Yağı (Krill Oil)
Superba
Carlson Omega 3 Balık Yağı Şurup 200 ml
Solgar Omega-3 950 mg 50 Kapsül
NBL Krill Oil 30 Kapsül
NBL Krill Oil 30 Kapsül Krill Yağı (Krill Oil)
Nobel
Ocuvite Complete Bausch & Lomb 60 Kapsül
New Life Efa-Pop 30 Kapsül
New Life Efa-Pop 30 Kapsül Omega 3
New Life
New Life Efa-Vit 120 ml
New Life Efa-Vit 120 Ml Omega 3
New Life
Solgar Omega-3 700 60 Kapsül
Zade Vital Omega 3 Balık Yağı 900 mg Yetişkinler icin 30 Kapsül

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top