İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Omega 3 ve Balık Yağları
  4.  › 
  5. Now Foods
Omega 3 ve Balık Yağları

Now Foods Omega 3 ve Balık Yağları

Devamını oku »

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Ancak, haftada 1-2 porsiyon balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri yeterli omega-3 EPA DHA yağ asitlerini almanıza yardımcı olabilir. Balık yağı aynı zamanda A vitamini ve D vitamini de içermektedir.

Günümüz beslenme şekli omega-3'ün yerini omega-6 gibi diğer yağlarla değiştirdiğinden, yeterli miktarda omega-3 elde etmek önemlidir.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağları, balık dokusundan çıkarılan katı veya sıvı yağlardır. Genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan gelir. Yine de bazen morina karaciğeri yağı gibi diğer balıkların karaciğerlerinden de üretilebilmektedir. Son yıllarda popülerliği artan krill yağı ise krill canlısından üretilen bir balık yağıdır.

Krill Yağı Nedir?

Antartika krili adı verilen küçük kabuklu deniz canlılarından elde edilen krill yağı da tıpkı balık yağı gibi omega-3 yağ asidi olan EPA ve DHA açısından zengindir. Kril balığı, balinalar, foklar, penguenler ve birçok hayvan için temel besin maddesidir ve onlar için de oldukça besleyicidir.

Krill oil ile balık yağının yağ asitleri yapısal olarak birbirinden farklıdır. Krill balık yağı içeriğindeki astaksantin adı verilen doğal antioksidan sayesinde kırmızımsı bir renge sahipken balık yağı sarı renktedir.

Balık Yağı Faydaları

Balık yağı omega 3 faydaları hakkında yapılan pek çok araştırma mevcuttur. Günde 250 mg EPA ve DHA alındığında, kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunmaktadır. Günde 250 mg DHA normal beyin fonksiyonlarının ve görme yetisinin korunmasına katkıda bulunur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi, Amerikan Kalp Birliği (AHA) de herkesin haftada en az iki kez balık yemesini tavsiye etmektedir (özellikle yağlı, soğuk su balığı). 

Omega 3 Balık Yağı Doğal Kaynakları

Balık yağı kullanımı yerine beslenme planınızın iki gününü balık yemeğe ayırabilirsiniz. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, tatlı su alabalığı ve ton balığı, Omega 3 yönünden zengin, yağlı balıklardır.

Omega 3 Kullanımı Nasıl Olmalı?

Omega 3 kullanımı ile ilgili her ülkenin sağlık örgütleri farklı ölçüler vermektedir. Ancak yine de büyük sağlık kuruluşlarının görüşleri genel olarak benzerdir. Emin olmak için balık yağı ya da kril yağı takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca tercih ettiğiniz ürünün üzerindeki günlük kullanım miktarı koşullarına da bakarak fikir edinebilirsiniz.

Omega 3 fiyat ve markaları konusunda piyasadaki en iyi balık yağı ürünlerini, en iyi krill yağı markaları ile krill yağı fiyat seçeneklerini  Vitaminler.com’da inceleyebilirsiniz.

Mobil görünüm için tıklayın.
Top