İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Vitaminler
  2.  › 
  3. Kolajen (Collagen)
  4.  › 
  5. B5 Vitamini
Kolajen (Collagen)

B5 Vitamini

Devamını oku »

Kolajen Nedir?

Kolajen; cilt, kemik, tendon, kas, bağ ve dokular başta olmak üzere vücudun neredeyse tamamında bulunan bir proteindir. Yunanca ‘yapıştırıcı’ anlamına gelen ‘kolla-‘ kelimesinden türetilen kolajen, bağ ve dokuları bir yapıştırıcı gibi bir arada tutar. 

Vücutta toplam 16 tip kolajen molekülü vardır. Bunlardan dört tanesi bu moleküllerin temelini oluşturur.

Tip 1 kolajen: Vücuttaki kolajen miktarının %90’ını oluşturur. Birbirlerine sıkıca bağlanmış yoğun liflerdir. Büyük oranda kemik, diş, cilt, kıkırdak ve bağ dokusunda bulunur. 

Tip 2 kolajen: Tip 2 lifleri, Tip 1’in liflerine kıyasla daha gevşek bağlarla bağlıdır. Eklemleri destekleyen yumuşak kıkırdaklarda bulunur.

Tip 3 kolajen: Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekleyen kolajen çeşididir.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunan kolajen tipidir. 


Kolajen Ne İşe Yarar?

Beslenme alışkanlıkları ve yaş almaya bağlı olarak vücutta kolajen üretimi azalmaya başlayabilir. Bu nedenle kolajenin, vücuda yapı ve destek sağlayan bir protein olarak vücutta yeterli yoğunlukta ve kalitede bulunması gerekir. Eksiklik durumunda kolajenin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde istenmeyen yansımaları olabileceği için erken yaşlardan itibaren vücuda düzenli olarak, yeterli miktarda kolajen kazandırmak önemlidir.

Farklı tiplerde özelleştirilerek hazırlanmış, vücut tarafından kolay emilebilen ve yüksek biyoyararlanım sunan formüllere sahip kolajen takviyelerini; Vitaminler.com’da bulabilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacına göre seçebileceğiniz farklı markalara ait pek çok kolajen takviyesinin tablet, saşe, toz, kapsül, sıvı ve benzeri formlarını Vitaminler.com’da kolayca inceleyebilirsiniz.


Kaynaklarımız, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü Amerika Ulusal Tıp Kütüphanesi verileridir. (U.S. National Library of Medicine National Institutes of Health).

Kaynaklar:

  1. Molecular Cell Biology. 4th Edition. Collagen: The Fibrous Proteins of the MatrixMobil görünüm için tıklayın.
Top